Nadciśnienie wrotne to nadciśnienie dotyczące żyły wrotnej wątrobowej. Czemu piszę o jakiejś tam żyle głęboko w organizmie? Bo nie jest to jakaś tam żyła. Jest to żyła wyjątkowa.

Żyła wrotna jest wyjątkowa. Zbiera krew żylną z większości narządów jamy brzusznej, tak naprawdę z narządów mających jakikolwiek związek z układem trawiennym, i kieruje do wątroby. Dzięki niej do wątroby bezpośrednio trafia większość zjedzonych składników odżywczych. Po „wizycie” w wątrobie, a więc zabraniu tego co złe, dopiero krew ta biegnie dalej do serca.

Nadciśnienie żyły wrotnej wątrobowej wywołuje np. powszechne żylaki odbytu.

Piszę o niej z tego powodu, że nadciśnienie w tej żyle powoduje wiele kłopotów. Męczące wielu żylaki odbytu oraz dotkliwe żylaki przełyku i dna żołądka to konsekwencje nadciśnienia żyły wrotnej wątrobowej.

A skąd się bierze takie nadciśnienie? Zasadnicza przyczyna jest czysto mechaniczna. Po prostu krew ma utrudniony przepływ przez tę żyłę i przez wątrobę. Kiedy to ma miejsce?

Po pierwsze w przypadku marskości wątroby. Marskość wątroby, czyli sytuacja, w której tkanka wątrobowa ulega zwłóknieniu, a wcześniej zniszczeniu. Zmniejsza to przepływ krwi i w efekcie podwyższa ciśnienie.

Do marskości prowadzi powszechne u ludzi (szczególnie u mężczyzn, z uwagi na ich dietę) otłuszczenie wątroby. Tu też ma miejsce zmniejszenie przepływu krwi. Problem jest efektem picia piwa (mięsień piwny) i dużej ilości owoców i słodyczy (efekt metabolizmu fruktozy).

Inna przyczyną zmniejszenia przepływu krwi, na skutek zmniejszenia światła tego naczynia, jest miażdżyca żyły wrotnej, na co coraz częściej zwraca się uwagę. Miażdżycę i sposób jej powstania opiszę w osobnym wpisie. Główna przyczyna – brak ruchu i stres oksydacyjny.

Generalny wniosek mój jest taki. Masz żylaki odbytu? A może jest to efektem problemu z żyłą wrotną? Spróbuj zadbać o jej zdrowie, czyli zdrowie wątroby i nie dopuścić do rozwoju miażdżycy.

Podsumowanie:

  • Kłopotliwe żylaki odbytu to często konsekwencja nadciśnienia żyły wrotnej.
  • Nadciśnienie takie to efekt otłuszczenia wątroby lub miażdżycy żył
  • Zapobiegaj miażdżycy i uważaj jak jesz, a zapobiegniesz problemowi.

Listeratura

Wanless, I.R., Bernier, V. & Seger, M., 1981. Intrahepatic Portal Vein Sclerosis in Patients Without a History of Liver Disease An Autopsy Study. , pp.63–70.

Written by Natufra

Zadbaj o zdrowie i ustrzeż się chorób dzięki treningowi zdrowia

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: