Wolne rodniki powstają w mitochondrium

Jakie to są wolne rodniki, które występują w organizmie? Rodnik hydroksylowy OH*, rodnik wodorowy H* – te powstają najczęściej w wyniku promieniowania jonizującego i działania toksyn. W wyniku oddychania tlenowego w mitochondrium (dającego ogromne ilości energii) powstaje z rzadka rodnik tlenowy – anionorodnik ponadtlenkowy (superoxide radical) O2-*.

Rodniki tlenowe powstają w wyniku metabolizmu tlenowego komórek.

Ten ulega zamianie w nadtlenek wodoru H2O2 (hydrogen peroxide) pod wpływem komórkowego enzymu – dysmutazy ponadtlenkowej SOD (ma 3 „wersje”, obecne w cytoplazmie, mitochondrium i poza komórką). Dysmutaza ponadtlenkowa jest enzymem, który wymaga do działania manganu (wersja cytoplazmatyczna i wydzielana poza komórkę) lub też cynku i miedzi (wersja mitochondrialna).

Nadtlenek wodoru powinien ulec dalszej neutralizacji tworząc wodę. Dzieje się to dzięki peroksydazie glutationowej, która ma inne ważne zadania, również przy detoksykacji  organizmu. Jest też inny specjalnie do tego przeznaczony enzym – katalaza. Jest ona zależna od obecności żelaza (III) w dołączonej doń grupie hemowej. Powstaje wtedy woda i tlen – cząsteczki zupełnie nieszkodliwe.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

3 komentarze

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

<span>%d</span> blogerów lubi to: