Stres oksydacyjny działa najpierw na tłuszcz

Peroksydacja  kwasów tłuszczowych wielonienasyconych PUFA, charakterystycznych dla olejów roślinnych, jest najbardziej szkodliwa. Kwasy te są elementem strukturalnym błony komórkowej, a ich utlenienie z udziałem rodników prowadzi do rozerwania struktury błony i śmierci komórki. Ten proces przyczynia się do powstania i rozwoju miażdżycy.

Peroksydacja tłuszczów PUFA tworzących błonę komórkową niszczy w rezultacie komórkę.

W wyniku zbyt wielkiej ilości rodników w stosunku do możliwości obronnych organizmu (zbyt mało przeciwutleniaczy) powstaje tzw. stres oksydacyjny. To prowadzi zazwyczaj do stanów zapalnych i odpowiedzi odpornościowej.


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby chore na reumatyzm. Zazwyczaj są to osoby starsze. Smutna prawda jest jednak taka, że Reumatoidalne Zapalenie Stawów, bo tak brzmi pełna nazwa, dotyka też młode osoby poniżej dwudziestki.

A więc czy jest to choroba wieku starszego? Nie, to cywilizacyjna choroba autoimmunologiczna. Nie ma związku z wiekiem, mimo że wraz z wiekiem ryzyko zachorowania rośnie.

Niestety wiele osób już od młodości się z nią zmaga. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła? Dowiedz się, jak, klikając w przycisk.

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


Dochodząca do tego  dysfunkcja różnych ważnych elementów komórkowych i całych procesów prowadzi do wielu chorób. Zazwyczaj ilość rodników pochodzących z wewnątrz organizmu jest na tyle niska, by nie wywoływać stresu oksydacyjnego.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

3 komentarze

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

<span>%d</span> blogerów lubi to: