Mitochondrium to takie organellum – część składowa komórki – często porównywana do komórkowej „elektrowni” albo „siłowni”. To tu wytwarza się energia do życia (zamknięta w cząsteczce zwanej ATP). Jest to proces tlenowy, w jego wyniku powstaje dwutlenek węgla (który wydychasz przy oddechu), a spalana jest w nim glukoza lub kwasy tłuszczowe. Niestety ubocznym produktem, są tzw. ROS (reaktywne formy tlenu). Jest to nieestety dość intensywny proces.

Chodzi właściwie jeden rodzaj cząsteczki, bardzo „agresywnej„, czyli anionorodnik ponadtlenkowy O2*-. Takie uboczne produkty tzw. łańcucha oddechowego w mitochondrium są normalne. Towarzyszą tlenowym procesom pozyskiwania energii. Występują jednak na tyle przewidywalnie, że dają sobie z nimi radę komórkowe przeciwutleniacze – dysmutaza ponadtlenkowa (zależna od miedzi i cynku lub też samego manganu), peroksydaza glutationowa, katalaza, tioredoksyna.

Pewne warunki oraz różne mutacje genetyczne DNA przypadającego mitochondrium, powodują, że ROS jest za dużo. Duża ilość tych produktów ubocznych oznacza stres oksydacyjny (pisałem o nim) i w efekcie choroby metaboliczne.

W walce z rodnikami pomocne są przeciwutleniacze z warzyw.

Na szczęście można temu zaradzić. Takim sposobem jest dostarczanie przeciwutleniaczy w pożywieniu – głównie z intensywnie zabarwionych warzyw i owoców. Innym sposobem jest wspomaganie komórkowych przeciwutleniaczy. Rozwiązaniem jest tu suplementacja miedzią, manganem, cynkiem – aby wspomóc działanie dysmutazy.

Selen i mangan to pierwiastki potrzebne organizmowi do walki z ROS.

Szczególnie ważna wydaje się jej odmiana mitochondrialna, zależna od manganu. Poza tym warto wspomóc dalszy etap usuwania ROS, poprzez wspomożenie peroksydazy glutationowej (tzw. selenoproteiny) selenem.

Podsumowując:

  • Mitochondria to „komórkowe elektrownie” – dają energię
  • Przy okazji tworzone są niestety wolne rodniki
  • Z wolnymi rodnikami radzą sobie przeciwutleniacze

Literatura

Wojewoda, M., Duszyłski, J. & Szczepanowska, J., 2010. Antioxidant defence systems and generation of reactive oxygen species in osteosarcoma cells with defective mitochondria: Effect of selenium. Biochimica et Biophysica Acta – Bioenergetics, 1797(6–7), pp.890–896.

Written by Natufra

Zadbaj o zdrowie i ustrzeż się chorób dzięki treningowi zdrowia

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: