Czy wiecie do czego służy olej roślinny? Uwaga! Olej służy tylko i wyłącznie do polewania sałatek. Czemu? Chętnie pokażę.

Olej roślinny (np. słonecznikowy) czy tłuszcz zwierzęcy (np. masło) to w gruncie rzeczy mieszanina różnych związków tłuszczowych. Są to przede wszystkim różne kwasy tłuszczowe. Różne oleje i tłuszcze różnią się ich składem, a skład decyduje o ich właściwościach – np. twardości. Z powodu składu chemicznego masło jest twarde, a olej słonecznikowy się leje.

W praktyce jest tak. Oleje roślinne są zazwyczaj płynne. Czemu? Mają przede wszystkim kwasy tłuszczowe nienasycone , w tym wielonienasycone (tzw. niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT omega-3 i omega-6), a te są płynne. Np. olej słonecznikowy to głównie omega-6, a olej lniany ma dużo omega-3. Mogą być też  bogate w kwasy tłuszczowe jednonienasycone omega-9, jak to jest w przypadku oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego.

Tłuszcz zwierzęcy za to jest zazwyczaj stały. Dzieje się tak z powodu dużej ilości kwasów tłuszczowych nasyconych, które nie są płynne. Ma to miejsce w przypadku masła lub smalcu. Są też wyjątki. Olej (masło) kokosowy ma niezwykle dużo kwasów nasyconych – dlatego jest twardy jak skała. Z drugiej strony olej rybny (np. tran) ma dużo kwasów tłuszczowych wielonienasyconych omega-3. Dlatego to płynny olej.

Oleje służą wyłącznie do polania sałatki.

Ze względu na skład, oleje należy wyłącznie używać do sałatek. Kwasy tłuszczowe wielonienasycone stają się groźne dla zdrowia po podgrzaniu! Ulegają tzw. utlenieniu do wolnych rodników, zwiększając stres oksydacyjny. Prowadzi to do wielu chorób, z miażdżycą i neurodegeneracyjną na czele.

Podsumowanie:

  • Olej roślinny jest płynny, bo ma wiele kwasów tłuszczowych nienasyconych
  • Tłuszcz roślinny (masło) jest twarde, bo ma dużo kwasów tłuszczowych nasyconych
  • Oleje roślinne służą tylko i wyłącznie do polewania sałatek

Literatura:

Papas, A.M., 1998. Antioxidant Status, Diet, Nutrition, and Health, Taylor & Francis.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

<span>%d</span> blogerów lubi to: