Bezwzględną koniecznością, dla każdego i niezależnie od wieku i płci, wydaje się eliminacja z diety białka WGA (wheat germ agglutinin), czyli lektyny pszennej zwanej ogólnie glutenem, a dokładniej gluteniną. Co innego, gdy już chorujesz, albo podejrzewasz chorobę autoimmunologiczną (patrz tu). Wtedy trzeba wykluczyć dużo szerszą gamę związków, zaczynając od wszelkich źródeł glutenu.

Związki chemiczne, o które przywołuję mówiąc o źródłach, zawarte są w zbożach. Ale mowa tu też o lektynach. Inaczej zwane są aglutyninami, ponieważ mają zdolność do „zlepiania” (np. komórek), czyli agglutynacji. Są to białka, które prawdopodobnie powstały u pewnych roślin jako forma obrony przed bakteriami.

Ponieważ bakterie powszechnie zasiedlają układ pokarmowy różnych zwierząt, zaburzenie ich funkcjonowania prowadzi do tzw. dysbiozy jelitowej. Prawidłowy skład i funkcja tych bakterii jest konieczny do prawidłowego działania jelit (żyją z nami „w przyjaźni”). Jeżeli „dobre bakterie” nie mogą żyć, rozwinąć się mogą te złe.

W rezultacie zwierzę (czy insekt) ma problem. Rozregulowany układ pokarmowyma poważne konsekwencje zdrowotne. Może dojść równocześnie do zatrucia, z uwagi na toksyczność lektyn. W efekcie lektyny działają negatywnie na przeżywalność insektów i jednocześnie zdrowie większych zwierząt mogących żerować na ziarnach i owocach roślin.

Problem dla nas tkwi jeszcze w tym, że białka lektynowe i niektóre inne białka (wykluczone w diecie autoimmunologicznej) dostające się do Twojego organizmu są traktowane jako „obcy”. W celu usunięcia „obcego” wytwarzane są przeciwciała. W wyniku tzw. mimikry molekularnej, niejako „dostaje się” bardzo podobnym białkom Twojego własnego ciała. Tak powstają różnego rodzaju choroby autoimmunologiczne. Twój układ odpornościowy atakuje obce cząsteczki i przy okazji swoje komórki.

Nie doszłoby jednak do tego bez rozszczelnionych jelit. Rozszczelnione jelita są jak sito – dziurawe. Mogą przez nie przejść pewne białka, które normalnie nie miałyby prawa przejść. Te określone białka są odporne na enzymy i kwas żołądkowy i potrafią nietknięte dotrzeć do jelita cienkiego. Następnie przez „dziurawe jelito” dostają się do krwi. Wywołując stan zapalny, wywołują też choroby.

Cieknące jelito to źródło chorób autoimmunologicznych

Czyli nawet jeśli te białka by się nie strawiły to by się nie przedostały przez jelito do krwi, gdyby nie jego rozszczelnienie. Tzw. cieknące jelito może mieć wiele przyczyn. Są nimi toksyny, leki, stres. Wszystkich nie wyeliminujemy.

Jest jednak jeden łatwy do eliminacji czynnik. To gluten. Jak gluten rozszczelnia jelito już pisałem. Nie tylko jednak rozszczelnia jelito, ale też sama szkodzi jak wspomniane lektyny. W przypadku chorób autoimmunologicznych niestety trzeba wyeliminować każde możliwe źródło glutenu. Jednym słowem – zboża.

Receptą na choroby autoimmunologiczne jest tzw. protokół AIP

Do rzeczy jednak. Produkty wykluczone w protokole autoimmunologicznym AIP to:

 • gluten/zboża (pszenica, żyto jęczmień, proso, owies, ryż i kukurydza)
 • mleko (najlepiej wszelkiej maści)
 • rośliny strączkowe (groch, fasola, bób, orzech ziemny, soja)
 • rośliny psiankowate (pomidor, papryka, ziemniak, bakłażan)
 • orzechy
 • jaja (szczególnie białko)

A co można?

 • owoce
 • mięso
 • większość warzyw
 • ryby
 • tłuszcz

Po jakimś czasie (ok. 6 m-cy lub do efektu) możesz powoli włączyć niektóre grupy żywności. Zdrowym minimum jest dieta paleo, która eliminuje z diety „jedynie” zboża, r. strączkowe i mleko. Oczywiście ważne jest też to jak jesz, nie tylko to co jesz, ale o tym kiedy indziej.

Podsumowując:

 • Z diety powinno się wykluczyć gluten zawarty z pszenicy
 • Choroby autoimmunologiczne wymagają restrykcyjnej diety AIP
 • Protokół AIP stosować należy parę miesięcy, potem należy trzymać się diety paleo.

8 komentarzy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

<span>%d</span> blogerów lubi to: