Jest łagodnym rodnikiem gazowym. Działa na mózg i naczynia krwionośne. Ale ma szereg działań ważnych dla całego organizmu.

Działa rozluźniająco na układ nerwowy. Jest też neurotransmiterem (bierze udział w komunikacji synaptycznej pomiędzy neuronami w mózgu), również w układzie pokarmowym. Oddziałuje pozytywnie na procesy pamięciowe. Poprawia jego motorykę jelit poprzez rozluźniający wpływ na układ nerwowy jelit. Spowalnia i reguluje akcję serca i tętno.

Tlenek azotu NO działa w układzie nerwowym i zabija bakterie, lecz najważniejsze wydaje się rozszerzanie naczyń krwionośnych.

Jego głównym działaniem jest jednak rozszerzanie różnych narządów. Może to być naczynie krwionośne (przy okazji więc ma wpływ na ciśnienie krwi). Brak tego działania na tętnice objawia się podwyższonym ciśnieniem, co wynika ze zmian miażdżycowych. Rozszerza też żołądek, co powiększa jego zdolność do przyjmowania pokarmów. Działa rozluźniająco na jelita i pobudza ich perystaltykę. Jest niezbędny do wywołania erekcji (u obu płci).

Działa też bakteriobójczo. Jest wolnym rodnikiem i w dużej ilości jest zabójczy dla bakterii. Wydzielają go więc makrofagi – komórki odpornościowe. Jego działanie bakterio- i grzybobójcze jest jednak szeroko wykorzystywane przez organizm. Wydzielany jest też w żołądku (z azotynów pokarmowych) i na powierzchni skóry, a szczególnie w jej zagłębieniach anatomicznych (pod wpływem słońca lub działania naturalnych komensali).

NO jest produkowane  przez syntazę NO (NOS). Wykorzystuje ona energię zmagazynowaną w NADPH oraz tlen. Azot w tlenku azotu pochodzi z L-argininy. W reakcji wykorzystywane są elektrony pochodzące z 5 koenzymów: FAD, FMN, hemu, tetrahydrobiopteryny (BH4) i kalmoduliny. Niestety podczas tej reakcji potrafi też zajść reakcja uboczna, wytwarzająca agresywny rodnik zwany anionorodnikiem ponadtlenkowy.

Kalmodulina wymaga wapnia do działania. Po raz kolejny więc wapń okazuje się bardzo ważnym pierwiastkiem. Tak samo zresztą żelazo – potrzebne w centrum aktywnym hemu. Tetrahydobiopteryna  jest za to produkowana w cyklu biopteryny i odtwarzana tam z dihydrobiopteryny dzięki obecności witaminy B9 (folacyny, a dokładniej jej aktywnej formy –  metylofolianu). Niedobór tych składników i niedotlenienie będzie więc skutkował zburzeniami w produkcji NO.

Podsumowując:

  • Tlenek azotu, NO, czyli gaz rozweselający, produkowany jest w organizmie przez syntazę NO z L-argininy
  • Proces jest uzależniony od żelaza, wapnia, folacyny i wielu koenzymów
  • Funkcjonuje jako neurotransmiter, działa rozszerzająco na naczynia krwionośne, jest bakteriobójczy.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s