Tlenek azotu powstaje w skomplikowanej reakcji
NO jest produkowane przez syntazę NO (NOS, ang. NO Syntaze). Wykorzystuje ona energię zmagazynowaną w NADPH oraz tlen. Azot w tlenku azotu pochodzi z aminokwasu L-argininy. W reakcji wykorzystywane są elektrony pochodzące z 5 koenzymów: FAD, FMN, hemu, tetrahydrobiopteryny (BH4) i kalmoduliny. Niestety podczas tej reakcji potrafi też zajść reakcja uboczna, wytwarzająca agresywny rodnik zwany anionorodnikiem ponadtlenkowy.
Sam decyduj o Swoim zdrowiu!
Czy znasz osoby chore na reumatyzm. Zazwyczaj są to osoby starsze. Smutna prawda jest jednak taka, że Reumatoidalne Zapalenie Stawów, bo tak brzmi pełna nazwa, dotyka też młode osoby poniżej dwudziestki.
A więc czy jest to choroba wieku starszego? Nie, to cywilizacyjna choroba autoimmunologiczna. Nie ma związku z wiekiem, mimo że wraz z wiekiem ryzyko zachorowania rośnie.
Niestety wiele osób już od młodości się z nią zmaga. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła? Dowiedz się, jak, klikając w przycisk.
Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.
Kalmodulina wymaga wapnia do działania. Po raz kolejny więc wapń okazuje się bardzo ważnym pierwiastkiem. Tak samo zresztą żelazo – potrzebne w centrum aktywnym hemu. Tetrahydobiopteryna jest za to produkowana w cyklu biopteryny i odtwarzana tam z dihydrobiopteryny dzięki obecności witaminy B9 (folacyny, a dokładniej jej aktywnej formy – metylofolianu). Niedobór tych składników i niedotlenienie będzie więc skutkował zburzeniami w produkcji NO.
CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/