Homocysteina powstaje w tzw. cyklu metylacji

Wracając do metabolizmu homocysteiny. Jej poziom uzależniony jest od dwóch procesów metabolicznych – cyklu metioniny i szlaku transsulfuracji.  W pierwszym metionina Met (jeden z podstawowych aminokwasów) jest zamieniana w homocysteinę Hcy i odwrotnie W cyklu transsulfuracji Hcy jest wykorzystywana do produkcji innego aminokwasu – cysteiny Cys.

Metabolizm homocysteiny zależy od cyklu metylacji.

Cykl metylacji służy właściwie do metylacji różnych cząsteczek. Z metioniny, po przyłączeniu ATP, tworzy się związek o nazwie S-adenozylometionina SAM, posiadający grupę metylową, która może być przeniesiona na szereg związków biologicznie czynnych (DNA, RNA, fosfolipidy, białka, mielina, cholina, katecholaminy i inne).


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby chore na reumatyzm. Zazwyczaj są to osoby starsze. Smutna prawda jest jednak taka, że Reumatoidalne Zapalenie Stawów, bo tak brzmi pełna nazwa, dotyka też młode osoby poniżej dwudziestki.

A więc czy jest to choroba wieku starszego? Nie, to cywilizacyjna choroba autoimmunologiczna. Nie ma związku z wiekiem, mimo że wraz z wiekiem ryzyko zachorowania rośnie.

Niestety wiele osób już od młodości się z nią zmaga. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła? Dowiedz się, jak, klikając w przycisk.

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


Związków takich wymagających metylacji jest ponad sto, co pokazuje jak ogromnie ważny jest to proces. Np. DNA ulega metylacji, co umożliwia komórce „włączanie i wyłączanie” fragmentów genomu. Jest to istotne z punktu widzenia funkcjonowania każdej komórki ciała.

Cykl metylacji jest jedynym i niezbędnym mechanizmem metylacji w centralnym układzie nerwowym. Stąd odpowiednie działanie tego cyklu jest szczególnie istotne w mózgu. W szczególności może to prowadzić do chorób neurologicznych i zmian psychiatrycznych.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

3 komentarze

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

<span>%d</span> blogerów lubi to: