Witaminy są niezbędne dla przemian homocysteiny

W metabolizmie homocysteiny ważne są trzy enzymy: syntaza metioniny (MS), reduktaza metylotetrahydrofolianu (MTHFR) oraz beta-syntaza cystationu. By prawidłowo pracowały, potrzebne są kofaktory: witamina B12 i B6 oraz witamina B9 (folian) w formie metylowanej jako substrat.

Trzy witaminy bez których przemiany homocysteiny nie zajdą to metylofolian (B9), kobalamina (B12) i pirydoksyna (B6)

Defekty wymienionych enzymów zaburzają cały cykl i wywołują efekt jakim jest akumulacja homocysteiny (Hcy). Mutacje takie są dość częste i mogą dochodzić do 50% osób z danej populacji. Mogą jednak nie dawać efektu w postaci podwższonego poziomu Hcy w krwi. Dlatego warto też badać wspomniane witaminy. Mutacje enzymów prowadzą najczęściej do obniżonej sprawności enzymów, jednak może być to skorygowane suplementacją witamin.


Zadecyduj o Swoim zdrowiu!

Jak wygląda zwykła rehabilitacja? Dostajesz skierowania, potem ćwiczenia, następuje krótka poprawa, a po jakimś czasie pogorszenie. I tak w kółko.

Jeżeli przeszedłeś wylew lub jakaś choroba dotknęła Twojego mózgu, sytuacja jest inna. Rehabilitacja neurologiczna wymaga innego podejścia. Trwa bardzo długo. Potrzeba ciągłości, wytrwałości. I dostosowania życia tak, by rehabilitacja dawała zadowalające efekty.

Czy nie chciałbyś, by poprawa była szybsza, trwała i skuteczna. Aby tak było, musisz o to zadbać. To da się zrobić, wiem to po sobie.

Tylko zdrowy organizm ma pełnię sił, potrzebnych do rehabilitacji.


Ponadto poziom Hcy rośnie z wiekiem i jest zależny od płci (wyższy jest u mężczyzn do lat 50, później się zrównuje z poziomem u kobiet). Kobiety w ciąży i dzieci wyróżniają się dużo niższym poziomem Hcy we krwi. Prawdopodobnie zaś wyższa masa mięśniowa podwyższa poziom Hcy. Zmiany związane z wiekiem (ogólnie gorszy metabolizm, niedobory) prawdopodobnie przyczyniają się do stopniowego podwyższenia poziomu Hcy.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Written by Natufra

Zadbaj o zdrowie i ustrzeż się chorób dzięki treningowi zdrowia

3 komentarze

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: