Niedobory są często skutkiem naszych decyzji

Dieta zawierająca produkty odzwierzęce może jednak nie być skuteczna w uzupełnianiu niedoborów. W końcu temperatura (smażenie, pieczenie) niszczy potrzebne wartości, a tak zazwyczaj są przygotowywane dania.

Niekorzystne jest też palenie tytoniu.  Po pierwsze zwiększa stan stresu oksydacyjnego, wpuszczając do krwioobiegu wolne rodniki.  Dodatkowa ilość rodników wyczerpuje zapasy witaminy C oraz zmniejsza ilość dostępnego glutationu. Zwiększenie stresu oksydacyjnego prowadzi do znacznego zwiększenia ryzyka chorób krążenia (do 12x większe ryzyko).


Zadecyduj o Swoim zdrowiu!

Jak wygląda zwykła rehabilitacja? Dostajesz skierowania, potem ćwiczenia, następuje krótka poprawa, a po jakimś czasie pogorszenie. I tak w kółko.

Jeżeli przeszedłeś wylew lub jakaś choroba dotknęła Twojego mózgu, sytuacja jest inna. Rehabilitacja neurologiczna wymaga innego podejścia. Trwa bardzo długo. Potrzeba ciągłości, wytrwałości. I dostosowania życia tak, by rehabilitacja dawała zadowalające efekty.

Czy nie chciałbyś, by poprawa była szybsza, trwała i skuteczna. Aby tak było, musisz o to zadbać. To da się zrobić, wiem to po sobie.

Tylko zdrowy organizm ma pełnię sił, potrzebnych do rehabilitacji.


Po drugie cyjanki z dymu tytoniowego mogą być usuwane przy pomocy witaminy B12, co powoduje jej niedobory. Ostatnim efektem palenie jest stosunkowo większa ilość zredukowanej Hcy w porównaniu do utlenionej, co jest toksyczne.

Innym prowadzącym do hiperhomocysteinemii czynnikiem jest picie dużych ilości alkoholu. Niewielkie ilości alkoholu, szczególnie piwa, nie stanowią problemu. Wysokie spożycie prowadzi jednak do zaburzeń żołądkowo-jelitowych oraz wątrobowych, prowadząc do niedoborów witamin i niewydajnego metabolizmu homocysteiny.

Tego typu dietetyczne nieprawidłowości mogą powodować znaczne różnice w poziomie odpowiednich witamin w komórce i poza nią. W efekcie poziom witaminy B12 badanej z krwi może być właściwy lub lekko zawyżony u alkoholika. Wewnątrz organizmu witamina ta może jednak nie docierać do wnętrza komórek, z powodu ich zniszczenia alkoholem. Rezultatem jest, że procesy metaboliczne będą zachodzić słabo. Przy tym warto pamiętać, że witamina B6 jest niszczona przez alkohol.

Palenie tytoniu, kawa i alkohol to niektóre z przyczyn zaburzeń w metabolizmie homocysteiny.

Alkohol zmniejsza aktywność enzymów w cyklu metylacji. Dotyczy to chociażby białka MS, koniecznego do remetylacji. Cykl metylacji i remetylacji zachodzi przede wszystkim w wątrobie. Zniszczenie wątroby indukowane alkoholem (ostatecznie jej marskość) znacznie ogranicza procesy metylacji i powiązany z nim proces transsulfuracji i wytwarzania ważnego przeciwutleniacza – glutationu.

Warto też uważać jeśli chodzi o picie kawy. Nawet jej umiarkowane spożycie (parę szklanek) może wywoływać negatywne efekty. Jedna czy dwie filiżanki kawy filtrowanej nie powinny zaszkodzić. Picie większych ilości kawy podwyższa poziom Hcy, jednak prawdopodobnie nie jest to związane z niedoborami witamin.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

2 komentarze

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: