Przeciwutleniaczne walczą z rodnikami

Poznajmy więc gamę wolnych rodników, z którymi walczą przeciwutleniacze. Wolne rodniki tlenowe (ang. oxygen radicals) to cząsteczki zawierające atom tlenu i tzw. niesparowany elektron. Niesparowany elektor „szuka” swojej pary i zabiera inny elektron z innej cząsteczki. Stąd bierze się spora reaktywność rodników. Poniżej wymieniam te agresywne cząsteczki.

  • anionorodnik ponadtlenkowy lub rodnik hydroperoksylowy O2*- lub HO2* (wytwarzane w mitochondrium, w komórce, jako produkt uboczny)
  • rodnik hydroksylowy HO*
  • rodnik peroksylowy lub alkoksylowy LO* lub LO2*
  • nadtlenek wodoru H2O2
  • tlen singletowy
  • tlenek azotu NO* (stabilny)

Poza tym są też reaktywne formy azotu (RNS) i siarki, rodniki tłuszczowe i białkowe.  Pierwszą ofiarą jest błona komórkowa. Wszystkie te „agresywne” cząsteczki mogą modyfikować poza tym białka i tłuszcze oraz DNA i RNA, sprawiając, że będą co najmniej bezużyteczne.

Masz wpływ na swoje przyszłe zdrowie!

Zdrowie i sprawność fizyczna jest efektem dobrej diety i stylu życia. Twoje codzienne decyzje, to co zjesz i jak się zachowasz, mogą poskutkować na dwa sposoby. Z jednej strony masz zdrowie, z drugiej choroby.

Z pewnością wokół siebie masz znajomych lub bliskich z nadciśnieniem, problemami z rytmem serca, łuszczycą i innymi chorobami skóry, reumatyzmem i problemami ze stawami. Typowym problemem jest Hashimoto, czyli zapalenie tarczycy. Już dzieci miewają cukrzycę.

Wymienione choroby cywilizacyjne i wiele innych to zmora naszych czasów. Czy Ty też chcesz ich doświadczyć? A może lepiej temu zapobiec? Potrzebujesz odpowiedniego treningu zdrowia, by się dowiedzieć w jaki sposób nie dopuścić do nich.

Zdecyduj się na nową jakość życia.


Nieprawidłowe RNA i białka wywołują różnorakie „awarie” w komórce i jej nieprawidłowe funkcjonowanie. Modyfikacje mogą też powodować mutacje w DNA, co prowadzi wprost do nowotworów. Na szczęście wiele enzymów może te zmiany „naprawić” np. wykorzystując do tego glutation.

Przeciwutleniacze walczą z całą armią wolnych rodników, ROS i NOS.

Sam organizm często wytwarza  rodniki i reaktywne formy tłuszczowe w jakimś celu. Cel ten służy wtedy funkcjonowaniu organizmu. Są to najczęśniej relatywnie mało reaktywne cząsteczki i nie szkodzą aż tak, jak te pochodzące z zewnątrz, egzogenne.

Przykładem jest tlenek azotu, będący słabo reaktywnym, za to ważnym gazem rodnikowym. Pełni np. funkcję neurotransmitera i reguluje lokalne ciśnienie w naczyniach krwionośnych (jest wazodylatatorem). Innymi związkami (tłuszczowymi) są eikozanoidy, powstające z NNKT, promujące stan zapalny i odpowiedź odpornościową w danym miejscu organizmu.

Jak już pisałem organizm posiada szereg mechanizmów obronnych przed tymi reaktywnymi cząsteczkami. Są nimi przeciwutleniacze. Mogą one działać na parę sposobów: prewencyjnie, przerywać złe reakcje lub naprawiać powstałe szkody. W ten sposób zapobiegają powstawaniu tzw. stresu oksydacyjnego, który jest typowy dla większości chorób (np. miażdżycy).

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Written by Natufra

Zadbaj o zdrowie i ustrzeż się chorób dzięki treningowi zdrowia

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: