Organizm nie lubi stresu oksydacyjnego

Poznajmy zatem te przeciwutleniacze, które produkuje sam organizm. Jak zauważycie, organizm ma w tym pewną strategię. Ponieważ „wie”, że sam je wytwarza, więc ma cały szereg antyoksydantów, które ten łańcuch szkodliwych reakcji przerywają i duszą w zarodku. Jeszcze zanim utworzą się rodniki tłuszczowe.


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby chore na reumatyzm. Zazwyczaj są to osoby starsze. Smutna prawda jest jednak taka, że Reumatoidalne Zapalenie Stawów, bo tak brzmi pełna nazwa, dotyka też młode osoby poniżej dwudziestki.

A więc czy jest to choroba wieku starszego? Nie, to cywilizacyjna choroba autoimmunologiczna. Nie ma związku z wiekiem, mimo że wraz z wiekiem ryzyko zachorowania rośnie.

Niestety wiele osób już od młodości się z nią zmaga. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła? Dowiedz się, jak, klikając w przycisk.

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


Dysmutaza ponadtlenkowa (SOD) jest ogromnie ważnym enzymem wytwarzanym przez komórkę. W zależności od wersji (są trzy) zawiera miedź i cynk lub też sam mangan. Jest więc tzw. metaloproteiną, czyli zawiera metal w centrum aktywnym.

Organizm posiada przeciwutleniacze na reaktywne formy tlenu, które sam utworzył. „Zamiata” po sobie – dosłownie.

Jej znaczenie polega na wychwytywaniu i unieszkodliwianiu produktu ubocznego działania mitochondriów, czyli cząsteczki zwanej rodnikiem ponadtlenkowym O2*-. W rezultacie powstaje zwykły tlen i woda utleniona (nadtlenek wodoru). Nadtlenek wodoru też należy do tzw. reaktywnych form tlenu i jest dalej unieszkodliwiany przez katalazę, kolejny enzym komórki. Powstaje zwykła woda i tlen. Katalaza zawiera porfirynę (cząsteczkę posiadającą atom żelaza).

Te enzymy „sprzątały” po rodnikach utworzonych przez sam organizm. Gdy dojdzie już do szkód, do gry włącza się glutation. A właściwie szereg enzymów, które go wykorzystują. Z tym, że naprawiają szkody „własne”. Wynikające z działania „swoich” rodników. Co z resztą, którą dostarczamy w jedzeniu?

Peroksydaza glutationowa to białko enzymatyczne, wykorzystujące do swojego działania glutation. Zawiera też selen. Włącza się ono do akcji, gdy powstanie już rodnik tłuszczowy i wykorzystuje glutation do jego utlenienia i unieszkodliwienia. Całkowicie unieszkodliwia też wodę utlenioną.

S-transferaza glutationowa służy za to do rozkładu hyperoksylipidów (związków powstających w wyniku działania ROS), ksenobiotyków (substancji obcych dla organizmu).

Organizm posiada własne przeciwutleniacze enzymatyczne. Są to metaloproteiny zależne od miedzi, cynku, manganu oraz selenu i żelaza.

Glutation jak widać, spełnia wiele funkcji, nie tylko działa jako przeciwutleniacz, lecz również zapobiega złym reakcjom i odtruwa.

Ponieważ wiele metali zapoczątkowuje reakcje rodnikowe, białka je wiążące przenoszą je we krwi do odpowiednich im miejsc. Takie białka zapobiegają niechcianym reakcjom, więc też należy je nazwać przeciwutleniaczami. Są to m.in. transferryna, laktoferyna, heptoglobina, hemopeksyna i ceruloplazmina.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

<span>%d</span> blogerów lubi to: