Geny determinują genotyp – indywidualny zestaw genów, który mamy. Przy czym każdy gen może być włączony i ulec ekspozycji lub wyłączony i być „martwy”. To po krótce jest ekspozom.

Zestaw genetyczny jaki ma każdy człowiek nieco się różni. Przyjmuje się, że do 30% genów ma różne warianty – allele.  To jest jednak maksymalne zróżnicowanie. Zazwyczaj ludzie tak bardzo się nie różnią. Ale jednak. Tak więc średnio każdy człowiek różni się genetycznie od innego w ok. 10%.

Geny determinują zasadnicze rzeczy – płeć, kolor skóry, wielkość oczu i kolor włosów. Jednak to co jest zapisane w genach wchodzi w różne interakcje. Weźmy kolor włosów – jest powiązany z kolorem skóry, od którego zależy też kolor oczu.

Genotyp każdej osoby się różni

Są jeszcze różnorakie inne uzależnienia. Środowisko w jakim żyjemy dla przykładu. Ciepły lub zimny klimat, nasłonecznienie duże lub małe, wilgotno, a może nie? Dużo zarazków? A może ustawiczny głód? To wszystko określa, które geny będą włączone (by nie umrzeć z głodu), a które nie (nie potrzeba ciemniejszej karnacji skóry) – oczywiście w z góry przewidzianym przez genotyp zakresie.

Nie tylko klimat ma znaczenie. Równie ważne jest to jak jemy, co jemy i ile jemy. I tutaj znowu – jesteśmy ograniczeni tym co mamy w genach. Jedna osoba zawsze będzie chuda, inna zawsze ma za dużo kilogramów. Ale i to można zmodyfikować. Osoba otyła może tak na siebie wpłynąć, by być jak najmniej otyła jak się da. W ten sposób pewnie nie przekroczy klasyfikacji „z nadwagą”

Nie chciałbym jednak ograniczać tej sprawy do otyłości lub nie. To jak jemy wpływa też bardzo wyraźnie na to, czy zachorujemy, czy nie. Indywidualny zestaw genów predestynuje do pewnych chorób (każdego nieco inaczej), ale one nie muszą nigdy się pojawić. Nigdy! Masz gen celiakii? Nie jedz pszenicy – będzie dobrze. Nigdy nie będzie celiakii. To takie proste.

Ekspozom określa wpływ środowiska i tego jak żyjemy na wprowadzenie w życie tego, co jest zapisane w genach.

Czyli na to, czy geny ulegną ekspresji – będą „użyte” – decyduje każdy. Ja i Ty! Właśnie to jest ekspozom. Geny, które są używane, należą do ekspozomu. Na  Twój ekspozom wpływa bezpośrednio to, co robisz, gdzie się znajdujesz, co jesz i pijesz, czy ćwiczysz?Oczywiście w pewnym zakresie. O tym zakresie, tym jak możesz wpłynąć na genotyp i jaki możesz uzyskać ekspozom, musi Cię ktoś poinstruować.

Co więcej, gdy trzymasz się pewnych zasad dłuższy czas, Twój ekspozom jest trwały mimo pewnych chwilowych zmian w Twoim życiu. Często wystarczy stosować się do prostych zasad, by czuć się najlepiej jak się da (na co pozwala Twój genotyp).

Podsumowanie:

  • Genotyp to Twój indywidualny zestaw genów, różniący się w pewien sposób od kogoś innego.
  • Na genotyp możesz silnie wpłynąć dietą i środowiskiem
  • Poprzez wpływ na geny, wpływasz na ich ekspresję – to jest ekspozom.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

<span>%d</span> blogerów lubi to: