To przecież proste! Powiesz. Tkanka tłuszczowa gromadzi tłuszcz!? Okazuje się, że nie tylko…

Tkankę tłuszczową, jak się okazuje, powinno się raczej przemianować na „tkankę magazynującą”. A to z tego powodu, że nie tylko magazynuje najbardziej energetyczny, ze wszech miar pożądany przez organizm tłuszcz. Magazynuje też glikogen – zwierzęcy odpowiednik roślinnej skrobi – nasz magazyn cukru. Normalnie gromadzony jest on w różnych narządach, np. w wątrobie i mięśniach – jako podręczny magazyn energii.

Nadmierna akumulacja tłuszczu w tkance tłuszczowej, mimo że do tego przeznaczonej, skutkuje w patologicznym metabolizmie. To samo dzieje się w warunkach zmniejszonego dopływu krwi, a zatem i tlenu (hypoksia). Jest to możliwe, gdy rozrasta się tkanka tłuszczowa i fizycznie blokuje przepływ krwi.

Niedotlenienie tkanek organizmu stymuluje odkładanie się glikogenu, również w tkance tłuszczowej

Warunki niedostatecznej ilości tlenu promują spalanie glukozy. Tylko glukoza może bowiem być spalana beztlenowo. Komórka może ją uzyskać z glikogenu. Naturalne wydaje się więc gromadzenie właśnie tego magazynu glukozy, również w tkance tłuszczowej, która dalej może być spalana bez tlenu.

Tylko jakie to ma znaczenie co tam się odkłada? Otóż nagromadzenie glikogenu w komórkach tłuszczowych skutkuje w wydzielaniu leptyny. Ten hormon, który jest kojarzony tylko z magazynowaniem tłuszczu, wydzielany jest też w wyniku gromadzenia glikogenu. Nie ma więc większego znaczenia co jest gromadzone w komórkach tłuszczowych – otyłość prowadzi do zwiększonego wydzielania leptyny. A leptyna, oprócz informowania mózgu o ilości zapasów pokarmu, ma działanie prozapalne.

Otyłość wywołuje stan zapalny w organizmie

Jest to zgodne z obserwacjami, w których otyłość jest związana ze słabym stanem zapalnym. Najgorszy w tym jest jednak fakt trwania tego stanu zapalnego. Normalnie stan zapalny powstaje w odpowiedzi na infekcję lub uszkodzenie tkanki i wkrótce znika, gdy sytuacja dojdzie do normy. W otyłości stan zapalny utrzymuje się ciągle. Ten ciągnący się stan zapalny działa niekorzystnie na cały organizm.

Podsumowując:

  • Otyłość to nie tylko gromadzenie tłuszczu – to też gromadzenie glikogenu.
  • Glikogen jest gromadzony w szczególności w warunkach niedostatku tlenu.
  • Gromadzenie glikogenu i tłuszczu w tkance tłuszczowej prowadzi do stanu zapalnego, który się utrzymuje.

Literatura:

Murray, R.K. et al., 2003. Harper ’ s Illustrated Biochemistry,

Ceperuelo-Mallafré, V. et al., 2016. Adipose tissue glycogen accumulation is associated with obesity-linked inflammation in humans. Molecular Metabolism, 5(1), pp.5–18.

 

Written by Natufra

Zadbaj o zdrowie i ustrzeż się chorób dzięki treningowi zdrowia

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: