Jest wiele związków „udających” naturalne hormony, przy czym mogą wzmacniać ich działanie, powielać je, hamować lub modyfikować w inny sposób. Dostają się do organizmu z powodu naszej nieświadomości. I rozregulowują układ hormonalny

Mogą to być pestycydy i fungicydy stosowane w rolnictwie, plastyfikatory stosowane przy produkcji tworzyw sztucznych, sztuczne estrogeny obecne w lekach i tabletkach antykoncepcyjnych, czy nawet jedzeniu (fitoestrogeny).

Mogą one „udawać” różne hormony, dawać różne efekty zależnie od dawki. Mogą „uszkadzać” płód, zaburzać jego rozwój (efekt to np. niepłodność lub problemy z seksualnością), szczególnie dotyczy to płodu męskiego. Wyraźnie oddziałują negatywnie na rozwój mózgu.

Chciałbym zwrócić uwagę na występujące w pożywieniu fitoestrogeny. Przykładem są izoflawony z soi (genisteina i daidzeina), aflafla (in. lucerna, zawiera kumestrol), winogrona i wino (zawierają rezweratrol). Z jednej strony wykazują szereg pozytywnych właściwości, m.in. są przeciwutleniaczami, z drugiej strony mają działania takie jak „słabe” estrogeny.

Kobiety w ciąży powinny wystrzegać się fitoestrogenów.

Wprawdzie działają słabo i z tego powodu stosowane są jako środki łagodzące objawy menopauzy, kiedy spada poziom naturalnie wydzielanych estrogenów. Jednak ich długotrwałe przyjmowanie nie jest obojętne. W szczególności nie powinny być stosowane podczas ciąży.

Literatura

Gore, A.C., 2006. Introduction to Endocrine-Disrupting Chemicals. In Endocrine-Disrupting Chemicals: From Basic Research to Clinical Practice.

Walker, D.M. & Gore, A.C., 2007. Endocrine-Disrupting Chemicals and the Brain. Endocrine-Disrupting Chemicals: From Basic Research to Clinical Practice.

Written by Natufra

Zadbaj o zdrowie i ustrzeż się chorób dzięki treningowi zdrowia

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: