W przypadku chorób autoimmunologicznych (patrz tu) pierwszą czynnością jest usunięcie glutenu z diety (niestety praktycznie na stałe), a kolejnym krokiem – zastosowanie (na parę miesięcy) diety eliminacyjnej zwanej protokołem autoimmunologicznym AIP.

Gluten jest obecny po prostu w każdym zbożu. Oczywiście, jego ogromna ilość jest obecna w pszenicy. Jednak każdy gatunek zboża ma też swój rodzaj glutenu. I tak każde zboże (a dokładniej roślina z rodziny wiechlinowatych) zawiera gluten. Jakie to zboża? Oczywiście głównym sprawcą problemu i zbożem zawierającym proporcjonalnie dużo glutenu, w porówneniu do innycch zbóż, jest pszenica. Trzeba tu pamiętać o pszenżycie i orkiszu (ten ostatni to po prostu rodzaj pszenicy i nic więcej). Mniej zawiera żyto, jęczmień i owies. Jeszcze mniej proso, sorgo, ryż i kukurydza. Miej znane zboża to dziki ryż, sorgo i miłka abisyńska (teff). Trudno uwierzyć, ale bambus też w to trzeba wliczyć.

Podstawowy problem w chorobach autoimmunologicznych to gluten

Łatwo powiedzieć – nie jedz. A co w zamian? Jest parę pomysłów. Niestety większość kasz pochodzi ze zbóż. Jest wyjątek – kasza gryczana. Gryka to tzw. pseudozboże. Inne pseudozboża bez glutenu to szarłat (amarantus), komosa ryżowa (quina), komosa bladołodygowa (kaniwa) i szłwia hiszpańska (chia).

Odstawiliśmy gluten – głównego dietetycznego winowajcę chorób autoimmunologicznych. Teraz czas na kolejny problem – mleko. Mleko (właściwie chodzi o zawartą w nim kazeinę) i przetwory mleczne (sery, jogurty, śmietanę, ale nie masło klarowane) trzeba odstawić. Uważać należy też na jaja. W zamian za mleko krowie? Jest mleko kokosowe lub orzechowe w ramach zastępstwa – pożywne i smaczne. Jest też mleko kozie i owcze.

Kolejną grupą artykułów żywnościowych są rośliny strączkowe. Tu warto zwrócić uwagę na pojawiającą się w wielu miejscach soję (uwaga wegetarianie – kotlety sojowe). Należy ją wyeliminować. Poza tym popuarny groch lub fasola – nie są dozwolone. Inne strączkowe: bób, soczewica, ciecierzyca, łubin, orzeszki ziemne (fistaszki).

Drugą niedozwoloną grupą warzyw są rośliny psiankowate. Do najpopularniejszych należy pomidor i ziemniak. Poza tym bakłażan, papryka, owoce goji i chilli. Z tych trzeba na jakiś czas zrezygnować.

Podczas diety AIP można jeść!

Powiesz – to co mam jeść. Chyba nic. Oj nie! Po prostu na czas stosowania diety AIP stań się „zielono-żercą”. Botwinka, brokuły, brukselka, zielona cebulka, cykoria, jarmuż, kapusta, sałata, koperek, ogórek, rzeżucha, kiełki, seler naciowy, szpinak, szczaw, szparagi, glony, szczypiorek, por. Mało? Dodaj brukiew, buraki, cebulę, czosnek, dynię, por, rzepę, karczochy, patisony i marchew. Sam widzisz, że dużo tego!

A poza tym masz do dyspozycji przeróżne rodzaje mięs – cała dziczyzna, drób (kurczak, indyk, gęś, kaczka, perliczki), baranina, wołowe, wieprzowe, dziczyzna, przeróżne ryby, kraby, raki, żaby, krewetki, ostrygi.

Nie chcę mówić o tłuszczu. Oleju do smażenia lepiej nie używać w ramach profilaktyki innych chorób. Z drugiej strony w tej diecie i tak nie smaruje się niczym chleba – bo go być nie może. Smażenie zaś jest szkodliwe. Jeśli już się za nie (sporadycznie) zabierzesz, używaj tylko oleju kokosowego. Ma do tego najlepszy skład.

Literatura

Vojdani, A. & Perlmutter, D., 2013. Differentiation between Celiac Disease, Nonceliac Gluten Sensitivity, and Their Overlapping with Crohn’s Disease: A Case Series. Case reports in immunology, 2013, p.248482.

Wierzbicka, I., Karus-Wysocka, K. & Publicat., 2016. Polski przewodnik paleo : teoria, praktyka, przepisy, Publicat S.A.

4 komentarze

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

<span>%d</span> blogerów lubi to: