Tłuszcz jest podstawowym źródłem energii. Do komórki trafiają tak na prawdę jego składniki – kwasy tłuszczowe. Spalane, z wytworzeniem energii w postaci ATP, są w mitochondrium w procesie wymagającym tlenu. Poniżej pokażę jak to się dzieje

Kwasy tłuszczowe przenikają do komórki swobodnie. Przenoszone są w środku komórki, w cytozolu, przez specjalne białko wiążące kwasy tłuszczowe. Aby ulec spaleniu (in. utlenieniu, beta-oksydacji) muszą przejść najpierw tzw. aktywację. Polega ona na przyłączeniu specjalnej cząsteczki – koenzymu A (skrót CoA). Wymaga to zużycia jednego ATP. Enzym za to odpowiedzialny, syntaza acetylo-CoA, wymaga do działania jonu Mg2+.

Otrzymany acylo-CoA może przeniknąć do wnętrza mitochondrium, chyba że jest zbyt długi. Wtedy wymaga jeszcze jednej cząsteczki. Jest nią L-karnityna i jest wykorzystana tylko do przenoszenia długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do wnętrza mitochondrium. Niedobór L-karnityny zahamowuje procesy spalania tłuszcz.u. Objawem tego może być hipoglikemia (niski poziom glukozy) ze względu na powiązanie katabolizmu tłuszczu i glukoneogenezy. Innymi objawaami jest słabość mięśni i akumulacja tłuszczu.

L-karnityna jest niezbędna dla metabolizmu tłuszczu.

We wnętrzu mitochondrium acylo-CoA (czyli aktywna postać kwasu tłuszczowego) jest spalana. Odcinane są od niego dwu-węglowe kawałki. W każdym takim „etapie” powstają  dwie cząsteczki dające energię – FADH2 i NADH. Są one potem wykorzystywane w tzw. łańcuchu oddychania, w rezultacie czego powstaje pięć wysokoenergetycznych cząsteczek ATP (jest to uniwersalne komórkowa „waluta” eneretyczna).

Zużywana jest za to jest znana już cząsteczka koenzymu A. Po dołączeniu CoA, odłączane jest acetylo-CoA, a jego dalsze spalenie w cyklu kwasów karboksylowych daje 12 cz. ATP. Czyli każdy opisany tu cykl daje 17 cz. ATP, a każde ATP pozwala uzyskać 51,6  kJ energii.

Kwas tłuszczowy nasycony jest podstawowym magazynem energii.

Tak przebiega spalenie kwasów tłuszczowych nasyconych zawierających wszystkie wiązania pomiędzy węglami pojedyncze. Jeżeli kwas tłuszczowy jest nienasycony, proces spalania jest nieco inny i przebiega ze zużyciem cząsteczki NADPH. Czyli, krótko mówiąc, daje komórce mniej energii.

Podsumowanie:

  • Kwasy tłuszczowe są przenoszone w komórce przy użyciu specjalnych białek.
  • Po aktywacji kwas tłuszczowy może być spalony w mitochondrium.
  • Spalanie tłuszczu to proces tlenowy.
  • Podstawowym źródłem energii jest tłuszcz nasycony.

 

Literatura

Murray, R.K. et al., 2003. Harper ’ s Illustrated Biochemistry,

1 komentarz

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

<span>%d</span> blogerów lubi to: