Kontakt ze światem

Bariera jelitowa jest miejscem stykania się świata zewnętrznego z tym co znajduje się w organizmie. Jedzenie (i wszystko inne, które połykamy) trafia przez jamę ustną do układu pokarmowego. Wydaje się, że po połknięciu jest już w organizmie.

Masz wpływ na swoje przyszłe zdrowie!

Zdrowie i sprawność fizyczna jest efektem dobrej diety i stylu życia. Twoje codzienne decyzje, to co zjesz i jak się zachowasz, mogą poskutkować na dwa sposoby. Z jednej strony masz zdrowie, z drugiej choroby.

Z pewnością wokół siebie masz znajomych lub bliskich z nadciśnieniem, problemami z rytmem serca, łuszczycą i innymi chorobami skóry, reumatyzmem i problemami ze stawami. Typowym problemem jest Hashimoto, czyli zapalenie tarczycy. Już dzieci miewają cukrzycę.

Wymienione choroby cywilizacyjne i wiele innych to zmora naszych czasów. Czy Ty też chcesz ich doświadczyć? A może lepiej temu zapobiec? Potrzebujesz odpowiedniego treningu zdrowia, by się dowiedzieć w jaki sposób nie dopuścić do nich.

Zdecyduj się na nową jakość życia.


Nic bardziej mylnego. Trafia do układu pokarmowego, który w rzeczywistości jest długą rurą o różnym przekroju. Jedzenie musi być jeszcze strawione i wniknąć do tkanek, dzięki krwi.

Co istotne, organizm nie może pozwolić, by weszło do niego coś niepowołanego – np. bakterie i ciała obce. Temu służy trawienie a następnie bariera jelitowa. Podobne bariery wstępują w płucach i na skórze, bo te też kontaktują się ze światem. Przez wymienione bariery też nic niepowołanego wnikać nie może.

Bariera jelitowa (jak i inne bariery) umożliwia na swobodne przenikanie jedynie małym, lipofilowym (tłuszczowym i tłuszczolubnym) cząsteczkom. Swobodnie przenikają przezeń też cząsteczki rozpuszczalnika. Inne, polarne i jonowe, cząsteczki, mogą przeniknąć w ściśle kontrolowany sposób. Służą temu specjalne białka umieszczone w błonie komórek jelitowych. Komórki są też szczelnie połączone ze sobą, tworząc jakby „mur”. Przez ten mur nie powinno przejść nic niepowołanego.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

10 komentarzy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: