Śluz pokrywa barierę jelitową

Oprócz komórek i znajdujących się pomiędzy nimi połączeń ścisłych (o czym dalej), nabłonek jelitowy jest pokryty znaczną warstwę stale wydzielanego śluzu, w którym m.in. znajdują się białka o działaniu przeciwbakteryjnym. Można więc powiedzieć, że bariera ta jest podwójna: pierwszą częścią jest śluz (800 mcm), a dopiero drugą są połączenia ścisłe komórek nabłonka (200 mcm).

Barierę jelitową tworzą komórki jelitowe – enterocyty, „sklejone” połączeniami ścisłymi, pokryte warstwą ochronnego śluzu.

Śluz ma przy tym sam dwie warstwy. Zewnętrzną, w której najprawdopodobniej mogą przebywać bakterie i wewnętrzną, mającą najwyżej 100 mcm, w zasadzie sterylną. Głównym składnikiem śluzu jest wielka glikoproteina o nazwie mucyna (białko o wielkości 500 aminokwasów połączone z resztą cukrowa).


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby które doświadczają choroby Alzheimera? Zazwyczaj są to osoby starsze. One i ich bliscy w każdym razie o tym mówią i narzekają na pamięć.

Prawda jest jednak taka, że Alzheimer i podobne patologie dotyczące mózgu, dotykają też młode osoby. Z pewnością sam czasem narzekasz na pamięć.

Czy więc jest to choroba wieku starszego? Nie. To choroba cywilizacyjna. Nie ma związku z wiekiem. Tak na prawdę może się pojawić już w młodym wieku, ponieważ wynika ze złego stylu życia.

Niestety wiele osób się z nią zmaga, nawet nie podejrzewając początków choroby i prawdziwych przyczyn problemu. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła?

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


Poza tym w śluzie jest obecnych multum różnych cząsteczek współtworzących warstwę śluzu, np. fosfolipidy oraz białka o  różnorakim działaniu przeciwbakteryjnym, np. defensyny, katelicydyny, immunoglobuliny i lektyny. Mucyna stanowi pożywkę dla bakterii tam żyjących, z drugiej strony wspomniane białka przeciwbakteryjne nie pozwalają na zbytni ich wzrost i zbliżenie się do warstwy śluzu wewnętrznej.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

10 komentarzy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: