Śluz pokrywa barierę jelitową
Oprócz komórek i znajdujących się pomiędzy nimi połączeń ścisłych (o czym dalej), nabłonek jelitowy jest pokryty znaczną warstwę stale wydzielanego śluzu, w którym m.in. znajdują się białka o działaniu przeciwbakteryjnym. Można więc powiedzieć, że bariera ta jest podwójna: pierwszą częścią jest śluz (800 mcm), a dopiero drugą są połączenia ścisłe komórek nabłonka (200 mcm).
Barierę jelitową tworzą komórki jelitowe – enterocyty, „sklejone” połączeniami ścisłymi, pokryte warstwą ochronnego śluzu.
Śluz ma przy tym sam dwie warstwy. Zewnętrzną, w której najprawdopodobniej mogą przebywać bakterie i wewnętrzną, mającą najwyżej 100 mcm, w zasadzie sterylną. Głównym składnikiem śluzu jest wielka glikoproteina o nazwie mucyna (białko o wielkości 500 aminokwasów połączone z resztą cukrowa).
Sam decyduj o Swoim zdrowiu!
Czy znasz osoby które doświadczają choroby Alzheimera? Zazwyczaj są to osoby starsze. One i ich bliscy w każdym razie o tym mówią i narzekają na pamięć.
Prawda jest jednak taka, że Alzheimer i podobne patologie dotyczące mózgu, dotykają też młode osoby. Z pewnością sam czasem narzekasz na pamięć.
Czy więc jest to choroba wieku starszego? Nie. To choroba cywilizacyjna. Nie ma związku z wiekiem. Tak na prawdę może się pojawić już w młodym wieku, ponieważ wynika ze złego stylu życia.
Niestety wiele osób się z nią zmaga, nawet nie podejrzewając początków choroby i prawdziwych przyczyn problemu. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła?
Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.
Poza tym w śluzie jest obecnych multum różnych cząsteczek współtworzących warstwę śluzu, np. fosfolipidy oraz białka o różnorakim działaniu przeciwbakteryjnym, np. defensyny, katelicydyny, immunoglobuliny i lektyny. Mucyna stanowi pożywkę dla bakterii tam żyjących, z drugiej strony wspomniane białka przeciwbakteryjne nie pozwalają na zbytni ich wzrost i zbliżenie się do warstwy śluzu wewnętrznej.
CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/
10 komentarzy