Struktura połączeń ścisłych jest białkowa

Wspomniany śluz to wydzielina nabłonka. Nabłonek jelita złożony jest z komórek, a większość z nich nosi nazwę enterocyty. Komórki nabłonka jelitowego połączone są połączeniami ścisłymi Tight Junctions oraz pokryte cienką warstwą tzw. glikokaliksu. Komórki te mają niezwykłe możliwości, nie tylko bowiem pochłaniają cząsteczki składowe jedzenia, ale też mogą fagocytować („zjadać”) komórki bakteryjne. Oczywiście, gdy zagrożenie jest duże, na pomoc są wzywane komórki odpornościowe zwabione tam za pomocą cytokin.

Enterocyty połączone i zlepione są ściśle ze sobą połączeniami ścisłymi. Te „szwy” złożone są z wielu różnych białek.

Połączenie  ścisłe złożone są z całej gamy białek błonowych. Główne to okludyny, klaudyny, tricellulina (na połączeniach 3 komórek), JAM (junctional adhesion molecule).  Ich wystające poza błonę części „zaplatają” się z odpowiednimi białkami sąsiedniej komórki, tak jak palce jednej i drugiej dłoni.


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby chore na reumatyzm. Zazwyczaj są to osoby starsze. Smutna prawda jest jednak taka, że Reumatoidalne Zapalenie Stawów, bo tak brzmi pełna nazwa, dotyka też młode osoby poniżej dwudziestki.

A więc czy jest to choroba wieku starszego? Nie, to cywilizacyjna choroba autoimmunologiczna. Nie ma związku z wiekiem, mimo że wraz z wiekiem ryzyko zachorowania rośnie.

Niestety wiele osób już od młodości się z nią zmaga. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła? Dowiedz się, jak, klikając w przycisk.

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


Owe białka w formie długich łańcuchów, przywiązują komórki tym samym ściśle do siebie. Oprócz tego kontrolują transport cząsteczek chemicznych pomiędzy komórkami. Ściśle regulują przepływ wody, jonów i innych cząsteczek. Nie przepuszczają większych cząsteczek lub komórek bakteryjnych, obecnych normalnie w jelicie. Jednocześnie aktywnie regulują przepływ innych, naładowanych jonów.

Białka błonowe oddziałują na inne te zawarte w cytoplazmie (czyli już w komórce): zonoula occludens ZO-1-2-3 i cingulin, które z kolei są związane z nićmi cytoszkieletu. Cytoszkielet, złożony z włókien aktyny i miozyny, tworzy jakby obręcz, znajdującą się w cytoplazmie blisko szczytowej powierzchni komórki. Ta obręcz połączona jest oczywiście z całą resztą cytoszkieletu, która nadaje komórce kształt. Dzięki temu połączenia ścisłe są uzależnione od tego, w jakim stanie jest cytoszkielet komórki.

Składaniem tych wszystkich białek, w większy funkcjonalnie kompleks, sterują inne białka: kinaza proteinowa C, kinaza proteinowa kierowana mitogenem, łańcuch lekki miozyny i białko Rho.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

10 komentarzy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: