Mięso to kwasy tłuszczowe

Kwasy tłuszczowe pochodzić mogą z olejów roślinnych i tłuszczu odzwierzęcego. Najkorzystniej na mózg działają kwasy tłuszczowe nienasycone z rodziny omego-6 i (szczególnie) omega-3, obecne w olejach roślinnych i olejach z ryb. Przy tym najlepszy jest tu olej lniany i rydzowy, jeśli chodzi o rośliny.


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby które doświadczają choroby Alzheimera? Zazwyczaj są to osoby starsze. One i ich bliscy w każdym razie o tym mówią i narzekają na pamięć.

Prawda jest jednak taka, że Alzheimer i podobne patologie dotyczące mózgu, dotykają też młode osoby. Z pewnością sam czasem narzekasz na pamięć.

Czy więc jest to choroba wieku starszego? Nie. To choroba cywilizacyjna. Nie ma związku z wiekiem. Tak na prawdę może się pojawić już w młodym wieku, ponieważ wynika ze złego stylu życia.

Niestety wiele osób się z nią zmaga, nawet nie podejrzewając początków choroby i prawdziwych przyczyn problemu. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła?

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


Najzdrowsze ryby to łosoś i śledź atlantycki oraz pstrąg tęczowy atlantycki. Wszystkie one są obfitymi źródłami omega-3. Jednak to właśnie ryby i mięso dostarczają tzw. preformowane kwasy omega-3, potrzebne mózgowi do pracy.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

1 komentarz

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: