Mięso to bogate źródło

Krew człowieka dostarcza tlen do wszystkich tkanek dzięki hemowi. Jest to żelazoporfiryna zawarta w hemoglobinie i mioglobinie – cząsteczkach transportujących i gromadzących tlen  Do jej wytworzenia potrzebny jest pierwiastek – żelazo, lecz dużo lepszy jest pozyskiwany z pożywienia gotowy hem.

Żelazo hemowe ma nawet trzykrotnie większą przyswajalność niż żelazo w postaci jonowej obecne w roślinach. Hem obecny jest jedynie w pożywieniu pochodzenia zwierzęcego, przede wszystkim wołowinie. Z drugiej strony dobrym źródłem żelaza w postaci jonowej u roślin są zielone i liściaste warzywa. Takie żelazo jest jednak mało przyswajalne.

Masz wpływ na swoje przyszłe zdrowie!

Zdrowie i sprawność fizyczna jest efektem dobrej diety i stylu życia. Twoje codzienne decyzje, to co zjesz i jak się zachowasz, mogą poskutkować na dwa sposoby. Z jednej strony masz zdrowie, z drugiej choroby.

Z pewnością wokół siebie masz znajomych lub bliskich z nadciśnieniem, problemami z rytmem serca, łuszczycą i innymi chorobami skóry, reumatyzmem i problemami ze stawami. Typowym problemem jest Hashimoto, czyli zapalenie tarczycy. Już dzieci miewają cukrzycę.

Wymienione choroby cywilizacyjne i wiele innych to zmora naszych czasów. Czy Ty też chcesz ich doświadczyć? A może lepiej temu zapobiec? Potrzebujesz odpowiedniego treningu zdrowia, by się dowiedzieć w jaki sposób nie dopuścić do nich.

Zdecyduj się na nową jakość życia.


Warto zwrócić też uwagę na kwestię witaminy B12. Jest ona konieczna do prawidłowego rozwoju erytrocytów i różnicowania innych komórek, chociażby mózgowych. Skutkiem niedoboru jest anemia i jej konsekwencje. Jej braki są częste u osób z chorobą mózgu – stwardnieniem rozsianym. Poza tym jest konieczna w paru procesach metabolicznych.

Wymieniona witamina to bardzo skomplikowana cząsteczka, której organizm ludzki nie potrafi wytworzyć. Musi ją dostarczyć z zewnątrz, a najistotniejszym źródłem są mięso i ryby, jaja. Źródła roślinne ograniczają się do wszelkich przetworów kiszonych (poddanych fermentacji bakteryjnej).

Z powyższych powodów niedobór witaminy B12 jest najczęstszy u ścisłych wegetarian, lecz na jej niedobory są też narażone osoby jedzące mięso. Wynika to z dużej czułości tej substancji na temperaturę. Gotowanie, pieczenie i smażenie efektywnie zmniejsza jej pulę w żywności. Częste są też problemy z jej wchłanianiem, niezależne od rodzaju pokarmu.

Mięso jest dobrym źródłem większości witamin z grupy B. Oprócz B12 najważniejszymi są B6 i B3, Mięso to też minerały. Szczególnie dużo jest tu cynku i selenu oraz żelaza. Niestety ich bogaty skład jest niweczony poprzez działanie temperatury – większość witamin ulega wtedy zniszczeniu. Minerały z drugiej strony podlegają wymyciu – przedostają się do wody podczas gotowania.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

1 komentarz

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: