Rozszczelnienie jelita |Problematyczny proces

Rozszczelnienie jest to ogólny proces polegający na rozluźnieniu połączeń ścisłych  pomiędzy komórkami jelitowymi. Jeśli jelito jest „dziurawe”, wiąże się to z chorobami – przede wszystkim autoimmunologicznymi, takimi jak celiakia, choroba Duhringa, cukrzyca typu I i stwardnienie rozsiane.

Cieknące jelito to prawdziwa puszka pandory chorób autoimmunologicznych

Zawartość jelita jest za barierą jelitową

Układ pokarmowy, od przełyku, po odbyt, oddziela swoją zawartość od wnętrza organizmu i tkanek. Te dwie przestrzenie – to co wewnątrz organizmu i to co na zewnątrz – oddzielone są nabłonkiem. Jest to pojedyncza warstwa specjalnie zbudowanych i ściśle połączonych komórek. Tworzą one tzw. barierę jelitową.

Bariera jelitowa jest po to, by przepuszczać tylko to, czego chce organizm.

Oczywiście nabłonek jelita ma swoją podstawową funkcję. Jego zadaniem jest wchłanianie substancji odżywczych. W układzie pokarmowym dochodzi do strawienia białek, tłuszczy i węglowodanów. Powstają z nich ich części składowe.

Są to odpowiednio – aminokwasy, kwasy tłuszczowe i glicerol, oraz cukry proste. Są to małe cząsteczki. Mogą ulec łatwemu wchłonięciu przez enterocyty (komórki jelitowe). Kwasy tłuszczowe wnikają do komórek bez problemu. Reszta potrzebuje specjalnych przenośników i receptorów, które przeprowadzają je w poprzek błony, do komórek.


Zadecyduj o swoim zdrowiu!

Biorąc coś do zjedzenia, bierzesz odpowiedzialność za swoje zdrowie. Twój sen wpływa na Twój dzień. Znasz przecież ogromny wpływ, jaki ma stres na Twój organizm.

Chcesz dowiedzieć się szczegółów? Napiszę, jak wielką rolę odgrywa dieta i styl życia. Aby jednak to wszystko wprowadzić w życie potrzebujesz treningu. Treningu zdrowia.

Co więcej, dowiesz się jak utrzymać sprawność, zdrowie i zadbać w ten sposób o przyszłość. Wszystko to umożliwi Ci trening zdrowia dostępny po kliknięciu w przycisk poniżej.


Poza tym są jeszcze witaminy i minerały, a oprócz tego oczywiście rozpuszczalnik – woda. Witaminy też są wchłaniane do komórek. Wyjątkowo skompilowane, takie jak witamina B12,  potrzebują specjalnych „pomocników”, np. czynnika Castel’a. Produkowany jest w żołądku i łączy się z witaminą B12 w jelicie, by w tej ostaci być wchłoniętym.

Minerały są pochłaniane przez komórki, ale i przenikają pomiędzy nimi. Poprzez te przestrzenie przenika też do ciała woda. Połączenia pomiędzy komórkami zwane są połączeniami ścisłymi (ang. tight junctions).

… CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE

23 Comments

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s