Cieknące jelito to prawdziwa puszka pandory otwierająca drogę do chorób autoimmunologicznych

Zawartość jelita jest za barierą jelitową

Układ pokarmowy, od przełyku, po odbyt, oddziela swoją zawartość od wnętrza organizmu i tkanek. Te dwie przestrzenie – to co wewnątrz organizmu i zawartość układu pokarmowego – oddzielone są nabłonkiem komórkowym.

Połączenia pomiędzy komórkami zwane są połączeniami ścisłymi (ang. tight junctions). Jest to pojedyncza warstwa specjalnie zbudowanych i ściśle połączonych komórek, które tworzą tzw. barierę jelitową.

Bariera jelitowa jest po to, by przepuszczać tylko to, czego chce organizm.

Oczywiście nabłonek jelita ma swoją podstawową funkcję. Jego zadaniem jest wchłanianie substancji odżywczych. W układzie pokarmowym dochodzi do strawienia białek, tłuszczy i węglowodanów. Rozpad tych złożonych organicznych związków chemicznych jest powodowany przez enzymy trawienne.

Efektem rozpadu są ich części składowe, monomery. Są to odpowiednio – aminokwasy, kwasy tłuszczowe i glicerol, oraz cukry proste. Te malutkie już cząsteczki mogą ulec łatwemu wchłonięciu przez enterocyty (komórki jelitowe). Potrzebują do tego jednak specjalnych przenośników i receptorów, które przeprowadzają je w poprzek błony, do komórek.

Zadecyduj o swoim zdrowiu!

Biorąc coś do zjedzenia, bierzesz odpowiedzialność za swoje zdrowie. To, czy zjesz gruszkę, czy pizzę, decyduje nierzadko o zdrowiu lub chorobie.

To samo można powiedzieć o stylu życia. Twój sen, jego długość, moment zaśnięcia, Twoja reakcja na emocje, wszystko to ma wpływ na organizm i zdrowie.

Z mojego newslettera dowiesz się jak utrzymać sprawność, świeży umysł, silny organizm i zadbać w ten sposób o przyszłość. Co więcej, razem opracujemy sposoby na to, by przełożyć tę wiedzę na praktykę.

Wszystko to umożliwi Ci trening zdrowia dostępny po kliknięciu w przycisk poniżej.


Poza tym są jeszcze witaminy i minerał. Witaminy są wchłaniane do komórek na tej samej zasadzie co wcześniejsze monomery. Wyjątkowo skompilowane, takie jak witamina B12, potrzebują specjalnych „pomocników”, np. czynnika Castel’a. Produkowany jest w żołądku i łączy się z witaminą B12 w jelicie, by w tej postaci być wchłoniętym.

Drogą jaką następuje przede wszystkim wchłanianie minerałów jest inna. Chodzi o przenikanie pomiędzy komórkami poprzez wspomniane połączenia ścisłe. Przenikają pomiędzy nimi malutkie i naładowane jeny. Poprzez te przestrzenie swobodnie przenika też do ciała woda.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

23 komentarze

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: