Stres psychiczny nie pomaga

Dość powszechnym czynnikiem niszczącym TJ jest stres psychiczny. Co oznacza stres? Okazuje się, że nie potrzeba wiele. Badania nad zwierzętami wykazały, że nawet przenoszenie ich z miejsca na miejsce może spowodować zmiany w działaniu bariery jelitowej. Podobny efekt wywołuje oddzielenie małego od matki.

Długotrwały stres nie tylko rozszczelnia nabłonek jelitowy, lecz również wpływa na wydzielanie ochronnego śluzu, który normalnie pokrywa jelito. W efekcie śmierci komórek, nie wydzielają już tyle śluzu. Wydaje się, że głównym czynnikiem sprawczym tego stanu jest wydzielanie hormonów stresu (steroidy takie jak kortyzol i kortykosteron).

Ich szkodliwe działanie ujawnia się, gdy stres trwa długo i wydzielane są w sposób chroniczny. Oddziałują wtedy nie tylko na wszelkie nabłonki o charakterze barier, lecz indukują specyficzny rodzaj tycia. Nazywa się go otyłością cushingoidalną. Warto zwrócić w tym momencie uwagę na sterydy stosowane na skórę lub wziewnie.

Z powyższego względu sterydy (steroidy, hormony sterydowe, hydrokortyzon) nie mogą być stosowane przeciągle, ponieważ imituje to sytuację ciągłego stresu. Ciągły stres, czyli tak naprawdę ciągła ekspozycja na hormony steroidowe jest bardzo niekorzystna i szkodzi całemu organizmowi. Cieknące jelito to tylko jeden z efektów.

Wysiłek to też stres

Rozszczelnienie bariery jelitowej może być wywołane również innymi rodzajami stresu: fizycznym, chemicznym i farmakologicznym. Wśród stresu fizycznego należy wymienić wycieńczający i długotrwały wysiłek fizyczny. Wykazano zwiększoną przepuszczalność jelit u ultra-maratończyków. Badanie przeprowadzono w 1988 roku.

Długotrwały wysiłek niszczy jelita.

Kolejne tego typu badanie, tym razem wykonane podczas zawodów triatlonowych (Ironman Triathlon in Hawai 1998) polegających na dotyczące pływania, jazdy na rowerze i biegu (wszystko na długi dystans). Przepuszczalność jelita okazała się wyraźnie, ponad 4 krotnie większa niż w grupie kontrolnej.

Należy podkreślić, że szkodliwy jest długotrwałi i silny wysiłek. Krótki i intensywny wysiłek, nazwany HIIT (ang. High Intensity Interval Training) działa już korzystnie na zdrowie.

Dopływ krwi jest czasem kluczowy

Efektem wspólnym dla opisywanych stresorów fizycznych jest zmniejszony dopływ krwi do komórek jelitowych. W gruncie rzeczy chodzi wtedy o dostęp tlenu i substancji odżywczych do komórki.

Brak lub zmniejszony dopływ krwi do tkanek automatycznie oznacza brak ich odżywienia (ischamia) i dotlenienia (hypoxia). Uniemożliwia to komórkom wytworzenie energii. Dochodzi do ich śmierci. Martwe komórki to dziury w ciągłości bariery. Jelito staje się „dziurawym sitem”. Wzrasta przepuszczalność.

… czytaj dalej na kolejnej stronie …

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s