Szlak zonuliny rozszczelnia jelito

Oprócz cytokin i kryjącej się za nimi infekcji lub „przerostu bakteryjnego” mikroflory jelitowej są i inne czynniki, które potrafią wywołać efekt nieszczelności jelita. Czynniki te wpływają na niedawno odkryty tzw. szlak zonuliny. Ów szlak jest obecny wyłącznie w jelicie cienkim.

To co jemy ma bezpośredni wpływ na szczelność jelita i w efekcie zdrowie.

W reakcji na czynnik bakteryjny lub pokarmowy zonulina działa na pewne receptory umieszczone na błonach komórek i wywołuje rozluźnienie połączeń.  Komórki jelitowe (enterocyty) ją wydzielają i te same komórki ją następnie odbierają. Działa ona więc na drodze autokrynnej.

Jak napiszę dalej, jelito na tej drodze rozszczelnia nienaturalne, obce człowiekowi pierwotnemu jedzenie np. gluten zawarty w zbożu. Czasem jednak jelito cienkie zawiera bakterie, które przedostały się tutaj z okrężnicy lub przez żołądek, z jedzenia.

Zazwyczaj w jelicie cienkim jest bardzo mało mikroorganizmów, a więc wzrost ich ilości jest odbierany jaki infekcję. Rozrost flory bakteryjnej jelita cienkiego to inaczej SIBO i często występuje w chorobach zapalnych jelita, np. IBD (ang. Inflamable Bowel Disease).

Szlak zonuliny chroni jelito cienkie przed atakiem bakterii.

Szlak zonuliny może działać na obniżenie szczelności jelita jednocześnie z działaniem cytokin, jak to a miejsce podczas każdej infekcji bakteryjnej. Szpary pomiędzy komórkami jelitowymi stają się wtedy na tyle spore, by przeszły przez nie komórki odpornościowe. Jednymi z nich są makrofagi, które wnikają do jelita i dosłownie zjadają nadmiar bakterii.


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby chore na reumatyzm. Zazwyczaj są to osoby starsze. Smutna prawda jest jednak taka, że Reumatoidalne Zapalenie Stawów, bo tak brzmi pełna nazwa, dotyka też młode osoby poniżej dwudziestki.

A więc czy jest to choroba wieku starszego? Nie, to cywilizacyjna choroba autoimmunologiczna. Nie ma związku z wiekiem, mimo że wraz z wiekiem ryzyko zachorowania rośnie.

Niestety wiele osób już od młodości się z nią zmaga. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła? Dowiedz się, jak, klikając w przycisk.

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


Prawdopodobnie funkcją takiego rozszczelnienia może być też pozbycie się szkodliwych toksyn lub bakterii poprzez cofającą się do jelita wodę. Umożliwiają to również wspomniane „szpary”. Efektem jest po prostu biegunka, czyli bardzo prosty mechanizm, w jaki organizm może „wypłukać” zawartość jelit.

Molekularnym celem działania wspomnianej cząsteczki sygnałowej zonuliny jest unieczynnienie białek zonula occludens (ZO). To jedne z białek tworzących połączenie ścisłe. ZO pośredniczy pomiędzy białkami błonowymi i cytoszkieletem.

Brak okresowości to źródło wszelkich problemów cywilizacyjnych

Rezultat to częściowe i czasowe rozluźnienie tej struktury. Proces jest jednak odwracalny i naturalny. Problem rozpoczyna się, gdy proces ten trwa zbyt długo.

Jak widać także tu, podobnie jak w przypadku stresu, szkodliwa jest długotrwałość procesu. Stres jest czymś naturalnym i o ile trwa krótko, jestz wtedy nawet pozytywny. Tak samo rozszczelnienie jelita jest naturalne, lecz krótkotrwałe.

Niestety rozszczelnienie bariery jelitowej ciągle jest ponawiane i pobudzane kolejnymi czynnikami. Problem pojawia się więc, gdy całość trwa zbyt długo. To wtedy mamy do czynienia z patologicznym „cieknącym jelitem”.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

23 komentarze

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: