Rozszczelnienie jelita |Problematyczny proces

Zonulina rozszczelnia jelito

Oprócz cytokin i kryjącej się za nimi infekcji lub „przerostu bakteryjnego” mikroflory jelitowej są i inne czynniki, które potrafią wywołać efekt nieszczelności jelita. Czynniki te wpływają na tzw. szlak zonuliny. Jest obecny wyłącznie w jelicie cienkim, gdzie nie powinno być bakterii. Dlatego czuły jest przede wszystkim na składniki diety.

Czasem jednak jelito cienkie zawiera bakterie, które przedostały się tutaj z okrężnicy lub przez żołądek, z jedzenia. Nazywa się to SIBO i często występuje w IBD. Zonulina działa wtedy na pewne receptory umieszczone na błonach komórek i wywołuje rozluźnienie połączeń.  Komórki jelitowe (enterocyty) ją wydzielają i te same komórki ją następnie odbierają. Działa ona więc na drodze autokrynnej.

Szlak zonuliny chroni jelito cienkie przed atakiem bakterii.

Szlak zonuliny może działać na obniżenie szczelności jelita jednocześnie z działaniem cytokin, jak to a miejsce podczas każdej infekcji. Szpary pomiędzy komórkami jelitowymi stają się wtedy na tyle spore, by przeszły przez nie komórki odpornościowe. Jednymi z nich są makrofagi, które wnikają do jelita i dosłownie zjadają nadmiar bakterii.


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby chore na reumatyzm. Zazwyczaj są to osoby starsze. Smutna prawda jest jednak taka, że Reumatoidalne Zapalenie Stawów, bo tak brzmi pełna nazwa, dotyka też młode osoby poniżej dwudziestki.

A więc czy jest to choroba wieku starszego? Nie, to cywilizacyjna choroba autoimmunologiczna. Nie ma związku z wiekiem, mimo że wraz z wiekiem ryzyko zachorowania rośnie.

Niestety wiele osób już od młodości się z nią zmaga. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła? Dowiedz się, jak, klikając w przycisk.

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


Prawdopodobnie funkcją takiego rozszczelnienia może być też pozbycie się szkodliwych toksyn lub bakterii poprzez cofającą się do jelita wodę. Efektem jest po prostu biegunka, czyli bardzo prosty mechanizm, w jaki organizm może „wypłukać” zawartość jelit.

Molekularnym celem działania wspomnianej cząsteczki sygnałowej  jest unieczynnienie białek zonula occludens (ZO), które stanowią część większego kompleksu połączeń ścisłych. Tak naprawdę ZO pośredniczy pomiędzy białkami błonowymi i cytoszkieletem.

Rezultat to częściowe i czasowe rozluźnienie tej struktury. Proces jest jednak odwracalny i naturalny. problem pojawia się, gdy trwa zbyt długo. Takie długotrwałe rozszczelnienie nazywa się cieknącym jelitem.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

23 Comments

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s