Rozszczelnienie jelita |Problematyczny proces

Błędne koło rozszczelnienia

Rezultatem niektórych czynników działających na jelito jest atrofia i śmierć komórek. Przykładem jest stres oksydacyjny, który wywołuje niszczenie bariery jelitowej. To z kolei wystawia tkanki jelitowe na działanie różnych bakteryjnych antygenów i prowadzi do stanu zapalnego i odpowiedzi odpornościowej.

Stan zapalny oznacza wydzielanie cytokin, które dalej utrzymują stan rozszczelnienia bariery, osłabiając połączenia międzykomórkowe. Ciągły stres jeszcze pogarsza tę sytuację. Rozszczelnienie może więc powstawać jednocześnie i na różnych poziomach ciągle się powtarzać. Stan staje się patologiczny, typowy dla IBD i innych chorób których źródło leży w jelicie. Powstaje tzw. cieknące jelito.


Zadecyduj o Swoim zdrowiu!

Jeśli dbasz o Swoje zdrowie i sprawność, to zapewne trenujesz. Być może jesteś częstym gościem siłowni. Niektórzy, tak jak ja, po prostu ćwiczą w domu.

Czujesz zapewne realne efekty treningu. Twoje sprawność i siła rośnie. Niestety, z czasem rezultaty nie są już tak wielkie. A co jeśli powiem, że mogą być namacalne i trwałe? Co więcej, nawet większe niż dotąd.

Dobrze przygotowany organizm będzie sprawny. Będzie reagował stale pozytywnie na ćwiczenie. Twoja siła i sprawność może nieustannie rosnąć. Trzeba tylko zbudować dobre podstawy i utrzymywać organizm w zdrowiu.

Przygotuj Swój organizm, a zapewnisz sobie niespodziewane efekty.


Co więcej, istnieje przecież tzw. szlak zonuliny, przytaczany wcześniej. Zjadane produkty mączne, pszeniczne, zawierają gluten i gliadynę. Działanie glutenu ze zboża lub lektyn z warzyw strączkowych wywołuje rozszczelnienie jelita. Gluten i inne składniki pożywienia mogą przez nie przeniknąć do krwi. Dalsze procesy prowadzą już chorób autoimmunologicznych.

Tak powstaje celiakia. Oczywiście, potrzebna jest predyspozycja genetyczna. Ale dużo ważniejszy jest czynnik pochodzący z jedzenia, w tym wypadku gliadyna. Rozszczelnia ona jelito i ten proces jest kluczowy dla powstania choroby. Póki dostarczasz gluten, wszystko się powtarza.

Stale zjadany gluten to stałe rozszczelnienie bariery jelitowej.

I tak usunięcie gliadyny z pożywienia prowadzi do odwrócenia procesu, ponownego uszczelnienia jelita. Uniemożliwia to przedostawanie się zawartości przez barierę i zastopowanie choroby. Choroba oczywiście wróci wraz z glutenem w diecie.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

23 Comments

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s