Błędne koło rozszczelnienia

Rezultatem niektórych czynników działających na jelito jest atrofia i śmierć komórek. Przykładem jest stres oksydacyjny, który wywołuje fizyczne niszczenie bariery jelitowej. To z kolei wystawia tkanki jelitowe na działanie różnych bakteryjnych antygenów i prowadzi do stanu zapalnego i odpowiedzi odpornościowej.

Stan zapalny oznacza wydzielanie cytokin, które dalej utrzymują stan rozszczelnienia bariery, osłabiając połączenia międzykomórkowe. Ciągły stres, zwany dystresem, jeszcze pogarsza tę sytuację, również przyczyniając się do patologii cieknącego jelita.

Rozszczelnienie może więc powstawać jednocześnie i na różnych poziomach ciągle się powtarzać. Powstaje tzw. cieknące jelito, źródło chorób.


Zadecyduj o Swoim zdrowiu!

Jeśli dbasz o Swoje zdrowie i sprawność, to zapewne trenujesz. Być może jesteś częstym gościem siłowni. Niektórzy, tak jak ja, po prostu ćwiczą w domu.

Czujesz zapewne realne efekty treningu. Twoje sprawność i siła rośnie. Niestety, z czasem rezultaty nie są już tak wielkie. A co jeśli powiem, że mogą być namacalne i trwałe? Co więcej, nawet większe niż dotąd.

Dobrze przygotowany organizm będzie sprawny. Będzie reagował stale pozytywnie na ćwiczenie. Twoja siła i sprawność może nieustannie rosnąć. Trzeba tylko zbudować dobre podstawy i utrzymywać organizm w zdrowiu.

Przygotuj Swój organizm, a zapewnisz sobie niespodziewane efekty.


Jednym z mechanizmów rozszczelnienia jest tzw. szlak zonuliny, przytaczany wcześniej. Zjadane produkty mączne, pszeniczne, zawierają gluten i gliadynę. Działanie glutenu ze zboża lub lektyn z warzyw strączkowych wywołuje rozszczelnienie jelita.

Gluten i inne białkowe, duże składniki pożywienia mogą przez nie przeniknąć do krwi. Ciała obce są identyfikowane i wywołują stany zapalne w organizmie. Dalsze procesy prowadzą już chorób autoimmunologicznych.

Tak powstaje chociażby sztandarowa choroba autooimmunologiczna celiakia. Oczywiście, potrzebna jest predyspozycja genetyczna. Ale dużo ważniejszy jest czynnik pochodzący z jedzenia, w tym wypadku gliadyna. Rozszczelnia długotrwale jelito, wywołują jego przeciekanie i ten proces jest kluczowy dla powstania choroby. Póki dostarczasz gluten, wszystko się powtarza.

Stale zjadany gluten to stałe rozszczelnienie bariery jelitowej.

I tak usunięcie gliadyny z pożywienia prowadzi do odwrócenia procesu, ponownego uszczelnienia jelita. Uniemożliwia to przedostawanie się zawartości przez barierę i w efekcie prowadzi do zastopowanischoroby. Choroba oczywiście wróci wraz z glutenem w diecie.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

23 komentarze

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: