Wysiłek to też stres dla organizmu
Rozszczelnienie bariery jelitowej może być wywołane również innymi rodzajami stresu: fizycznym, chemicznym i farmakologicznym. Wśród stresu fizycznego należy wymienić wycieńczający i długotrwały wysiłek fizyczny. Wykazano bowiem zwiększoną przepuszczalność jelit u ultra-maratończyków. Badanie przeprowadzono w 1988 roku.
Długotrwały wysiłek niszczy jelita.
Kolejne tego typu badanie, tym razem wykonane podczas zawodów triatlonowych (Ironman Triathlon in Hawai 1998) polegających na zawodach z pływania, jazdy na rowerze i biegu (wszystko na długi dystans). Przepuszczalność jelita okazała się wyraźnie, ponad 4 krotnie większa niż w grupie kontrolnej.
Zadecyduj o Swoim zdrowiu!
Jak wygląda zwykła rehabilitacja? Dostajesz skierowania, potem ćwiczenia, następuje krótka poprawa, a po jakimś czasie pogorszenie. I tak w kółko.
Jeżeli przeszedłeś wylew lub jakaś choroba dotknęła Twojego mózgu, sytuacja jest inna. Rehabilitacja neurologiczna wymaga innego podejścia. Trwa bardzo długo. Potrzeba ciągłości, wytrwałości. I dostosowania życia tak, by rehabilitacja dawała zadowalające efekty.
Czy nie chciałbyś, by poprawa była szybsza, trwała i skuteczna. Aby tak było, musisz o to zadbać. To da się zrobić, wiem to po sobie.
Tylko zdrowy organizm ma pełnię sił, potrzebnych do rehabilitacji.
Należy podkreślić, że szkodliwy jest długotrwały i silny wysiłek. Krótki i intensywny wysiłek, nazwany HIIT (ang. High Intensity Interval Training) działa już korzystnie na zdrowie. Kluczem jest więc zachowanie „złotego środka” i naturalnej okresowości. Np. kwadrans rano i wieczorem – nie mniej, ale i nie więcej.
Dopływ krwi jest czasem kluczowy
Efektem wspólnym dla opisywanych stresorów fizycznych jest zmniejszony dopływ krwi do komórek jelitowych. W gruncie rzeczy chodzi wtedy o dostęp tlenu i substancji odżywczych do komórki.
Brak lub zmniejszony dopływ krwi do tkanek automatycznie oznacza brak ich odżywienia (ischamia) i dotlenienia (hypoxia). Uniemożliwia to komórkom wytworzenie energii. Dochodzi do ich śmierci. Martwe komórki to dziury w ciągłości bariery. Jelito staje się „dziurawym sitem”. Wzrasta przepuszczalność.
CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/
23 komentarze