Szkodliwe białka pochodzące z jedzenia

Inną drogą rozszczelnienia jelita jest tzw. szlak zonuliny. Zonulina jest wydzielana w reakcji na czynnik dietetyczny, taki jak białka glutenu i powoduje rozszczelnienie jelita. Białka takie znajdują się w zbożu (np. pszenica lub żyto).


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby chore na reumatyzm. Zazwyczaj są to osoby starsze. Smutna prawda jest jednak taka, że Reumatoidalne Zapalenie Stawów, bo tak brzmi pełna nazwa, dotyka też młode osoby poniżej dwudziestki.

A więc czy jest to choroba wieku starszego? Nie, to cywilizacyjna choroba autoimmunologiczna. Nie ma związku z wiekiem, mimo że wraz z wiekiem ryzyko zachorowania rośnie.

Niestety wiele osób już od młodości się z nią zmaga. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła? Dowiedz się, jak, klikając w przycisk.

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


Problemem jakie wynika z cieknącego jelita jest to, że powstała nieszczelność jelita umożliwia przedostanie się do tkanek wewnątrz organizmu i krwi niestrawionych resztek jedzenia. Konkretnie chodzi tu głównie o niestrawione do końca białka (gluten i lektyny strączkowych, kazeina mleka krowiego) lub węglowodany (laktoza mleka).

Pojawienie się konkretnej choroby wynika z kombinacji określonej podatności genetycznej i czynnika sprawczego, np. wspomnianego białka, który przenika z jedzenia przez barierę jelitową. Białka taakie są oznaczane, jako obce i wywołują stany zapalne, prowadzące do chorób.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Written by Natufra

Zadbaj o zdrowie i ustrzeż się chorób dzięki treningowi zdrowia

8 komentarzy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: