Początek rolnictwa dawno temu

Dzisiejszy człowiek, jako gatunek, pojawił się ok. 200 000 lat temu. Większość tego okresu w jego diecie nie było ziaren. Pszenica pojawiła się w jego menu mniej więcej 10 000 lat temu, wraz z tzw. rewolucją agrarną (rolną).

Wiadomo to po znaleziskach archeologicznych, w których znajdowano koła młynarskie i cepy. Przed rewolucją agrarną, czyli cały okres Paleolitu, człowiek nie jadł masowo zboża. Z pszenicy otrzymujemy mąkę, a więc i żadnego chleba nie było!

Masz wpływ na swoje przyszłe zdrowie!

Zdrowie i sprawność fizyczna jest efektem dobrej diety i stylu życia. Twoje codzienne decyzje, to co zjesz i jak się zachowasz, mogą poskutkować na dwa sposoby. Z jednej strony masz zdrowie, z drugiej choroby.

Z pewnością wokół siebie masz znajomych lub bliskich z nadciśnieniem, problemami z rytmem serca, łuszczycą i innymi chorobami skóry, reumatyzmem i problemami ze stawami. Typowym problemem jest Hashimoto, czyli zapalenie tarczycy. Już dzieci miewają cukrzycę.

Wymienione choroby cywilizacyjne i wiele innych to zmora naszych czasów. Czy Ty też chcesz ich doświadczyć? A może lepiej temu zapobiec? Potrzebujesz odpowiedniego treningu zdrowia, by się dowiedzieć w jaki sposób nie dopuścić do nich.

Zdecyduj się na nową jakość życia.


Ludzkie gromady można w tamtejszym okresie nazwać jako zbieracko-łowieckie. W tamtym okresie podstawą diety było jednak mięso dużych zwierząt. Ponad to mięso było tylko okresowym dodatkiem, podstawą były znalezione rośliny. Głównie zielone i liściaste warzywa, zebrane obrazowo mówić, „z trawnika”.

Jesteśmy genetycznie zaprogramowani na jedzenie mięsa i zieleniny.

Ma to swoje konsekwencje w genetyce. Do takiej właśnie diety – opartej pokarmie roślinnym i dodatku mięsa – jest genetycznie zaprogramowany nasz gatunek. Niewiele od tego czasu (w skali ewolucji gatunków) zmienił się ten genetyczny „garnitur” człowieka. Wg ocen mogło minąć zaledwie ok. 500 pokoleń ludzi. Jest to zbyt mała liczba generacji, aby zaistniała odpowiednia zmiana w układzie trawiennym, potrzeba do trawienie „nowego” pokarmu.

Podkreślam fakt, że to stanowczo za mało na to, by zgodnie z ewolucją dobór naturalny zmienił nasze geny i dostosował nas do znacząco innej diety. Wyszliśmy z diety, w której rośliny stanowiły stanowiły najwyżej 2/3, w tym pszenica praktycznie nie była zjadana.

Dopiero po rewolucji agrarnej (czy najwyżej 10 tys. lat temu) uprawiano pszenicę i inne zboża. Z tego robiono mąkę, służącą do wypieku pieczywa i ciast.W ostatnim stuleciu doszliśmy w do sytuacji gdy opieramy się głównie na pszenicy i ogromnych, nienaturalnych ilości zjadanego mięsa. Mięso jest teraz bardzo niemądrze i celowo całkowicie wykluczane.

Zarówno obecna nierównowaga diety, polegająca na zbyt dużej obecności pszenicy i mięsa, jak i eliminacja mięsa w ogóle, skutkuje w szeregu chorób cywilizacyjnych. Trening zdrowia ma na celu uświadomienie Ci tych zależności i prewencję chorób przewlekłych. Bardziej zasadne jest ograniczenie bowiem spożywania do ilości i jakości mięsa jedzonego dawno temu.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Written by Natufra

Zadbaj o zdrowie i ustrzeż się chorób dzięki treningowi zdrowia

1 komentarz

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: