Pieczywo jest jedzone od niedawna

Pierwsze uprawy zbóż pojawiły się w okresie późnego Paleolitu, ok. 10 000 lat temu. Stosunkowo niedawno w naszej historii. Zbiegło się to z dwiema sytuacjami. Po pierwsze zaczęły wymierać duże ssaki, które dotąd były podstawą jadłospisu. Po trosze przyczynił się do tego właśnie człowiek i powszechne polowania.


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby które doświadczają choroby Alzheimera? Zazwyczaj są to osoby starsze. One i ich bliscy w każdym razie o tym mówią i narzekają na pamięć.

Prawda jest jednak taka, że Alzheimer i podobne patologie dotyczące mózgu, dotykają też młode osoby. Z pewnością sam czasem narzekasz na pamięć.

Czy więc jest to choroba wieku starszego? Nie. To choroba cywilizacyjna. Nie ma związku z wiekiem. Tak na prawdę może się pojawić już w młodym wieku, ponieważ wynika ze złego stylu życia.

Niestety wiele osób się z nią zmaga, nawet nie podejrzewając początków choroby i prawdziwych przyczyn problemu. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła?

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


Po drugie populacja ludzi zaczęła się mocno rozrastać w związku z obfitością jedzenie i osiągnięciami cywilizacji. Ze zwiększaniem się populacji, wzrosły zapotrzebowania. Potrzeba było więcej, łatwo dostępnego pokarmu.

Uprawy pszenicy umożliwiły dalszy rozwój cywilizacji

Naturalne stało się więc zaspokojenie coraz większego popytu na żywność poprzez uprawy zbóż, przede wszystkim pszenicy. Umożliwił to rozwój cywilizacji i gatunku. Jednocześnie szukano innych źródeł mięsa. Stąd wśród składników diety pojawiły się ryby, owoce morza, ptaki i inne zwierzęta. Przede wszystkim jednak rozwinęła się hodowla zwierząt.

Uprawy pszenicy pojawiły się najpierw w rejonie dzisiejszej Turcji. Uprawiane były wzięte prosto z natury odmiany diploidalne (einkorn) i tetraploidalne (emmer). Miały odpowiednio dwa i trzy komplety chromosomów.

W późniejszym okresie w wyniku upraw powstała hybryda heksaploidalna, która zawiera 4 komplety chromosomów. Ta odmiana stanowi teraz zdecydowaną większość upraw (95%). Odmiany starsze, np. pszenica durum, jest uprawiana w Turcji i terenach Afryki, a w Europie starszą odmianą jest pszenica orkisz.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Written by Natufra

Zadbaj o zdrowie i ustrzeż się chorób dzięki treningowi zdrowia

1 komentarz

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: