Efekty rozwoju cywilizacji

W konsekwencji zmian cywilizacyjnych i upraw znacząco zmieniła się nasza dieta. Jednym z aspektów, które są inne, jest jej różnorodność. Przed tzw. rewolucją agrarną ok. 10 000 lat temu obfitowała ona w różnorodne pokarmy.

Wg szacunków mogło ich być nawet ok 300 (łowiono i zbierano wszystko, co nadawało się do jedzenia). Teraz jest to zaledwie parę gatunków mięs i parędziesiąt roślin, z przewagą zbóż i pszenicą jako podstawą produktów piekarniczych.

Pszenica nie zawsze była podstawą naszej diety.

Niestety ta zmiana w menu i wiodąca rola pszenicy nie pozostała bez wpływu na życie człowieka. Nasi przodkowie, jedzący mięso z dzikiej zwierzyny, byli nieco wyżsi, żyli średnio dłużej, jakość ich życia była lepsza. Byli zdrowsi, a wiele chronicznych chorób cywilizacyjnych było nieobecnych. Znamienne jest określenie „choroby cywilizacyjne”, bo pojawiły się wraz z uprawą i cywilizacją.


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby chore na reumatyzm. Zazwyczaj są to osoby starsze. Smutna prawda jest jednak taka, że Reumatoidalne Zapalenie Stawów, bo tak brzmi pełna nazwa, dotyka też młode osoby poniżej dwudziestki.

A więc czy jest to choroba wieku starszego? Nie, to cywilizacyjna choroba autoimmunologiczna. Nie ma związku z wiekiem, mimo że wraz z wiekiem ryzyko zachorowania rośnie.

Niestety wiele osób już od młodości się z nią zmaga. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła? Dowiedz się, jak, klikając w przycisk.

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


Pszenica składa się w ok. 70% ze skrobi. Dzięki temu dostarcza dość dużo energii. Duża dawka energii dawała złudzenie dobrobytu. Niestety, należy tu zauważyć, że drugą stroną medalu jest nieurodzaj (niskie plony zbóż), a ten wiązał się najczęściej z głodem. O ile mąka pszeniczna dostarcza sporo energii, gorzej już jest z innymi aspektami dobrego odżywienia.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Written by Natufra

Zadbaj o zdrowie i ustrzeż się chorób dzięki treningowi zdrowia

1 komentarz

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: