Wartość pszenicy jest wątpliwa

Niestety zawartość białka w pszenicy wynosi zaledwie 14%, czyli dość mało. Co więcej, wątpliwa jest strawność zawartego tam białka. Oznacza to, że tylko część zawartego tam białka jest biodostępna i może być podstawą dobrego odżywienia organizmu. Większość białka pszenicy to gluten o udowodnionej małej strawności. Kiepskie źródło białka oznacza, że pszenica nie może być traktowana jako pomoc w budowaniu ciała i masy mięśniowej.


Zadecyduj o Swoim zdrowiu!

Jeśli dbasz o Swoje zdrowie i sprawność, to zapewne trenujesz. Być może jesteś częstym gościem siłowni. Niektórzy, tak jak ja, po prostu ćwiczą w domu.

Czujesz zapewne realne efekty treningu. Twoje sprawność i siła rośnie. Niestety, z czasem rezultaty nie są już tak wielkie. A co jeśli powiem, że mogą być namacalne i trwałe? Co więcej, nawet większe niż dotąd.

Dobrze przygotowany organizm będzie sprawny. Będzie reagował stale pozytywnie na ćwiczenie. Twoja siła i sprawność może nieustannie rosnąć. Trzeba tylko zbudować dobre podstawy i utrzymywać organizm w zdrowiu.

Przygotuj Swój organizm, a zapewnisz sobie niespodziewane efekty.


Zboża nie są też dobrym źródłem poszczególnych aminokwasów w porównaniu do mięsa. Zwraca się uwagę na niewielką ilość lizyny, również histydyna występuje w znacząco mniejszej ilości. Bardzo ważnym i niezbędnym składnikiem diety jest aminokwas tyrozyna, której też jest tu mało. Ten aminokwas jest m.in. prekursorem hormonów tarczycy i neuroprzekaźników.

Pszenica jest niebezpieczna jak obosieczny miecz.

Dla przykładu wołowina w porównaniu do obecnej w wypiekach pszenicy to odpowiednio: 1647/335 lizyny, 626/285 histydyny, 625/387 tyrozyny [mg/100g]. Widać więc, że mięso wołowe jest dużo lepszym źródłem aminokwasów niż zboże.

Gluten nie tylko sprawia problemy ze względu na trawienie. Jest powiązany z chorobami autoimmunologicznymi, związanymi z rozwojem cywilizacji. Najważniejsze z nich to celiakia, choroba Duhringa, stwardnienie rozsiane, cukrzyca typu I, Hashimoto, depresja, autyzm i wiele innych. Ich pełniejsza lista jest tutaj. Białka pszenicy wywołują też dość powszechnie alergie.

Z drugiej strony to właśnie właściwości glutenu sprawiły, że rozwinęło się piekarnictwo. To gluten nadaje ciastu puszystość, spoistość i umożliwia wyrabianie. To dzięki niemu możliwy jest wzrost ciasta. Największa jego ilość zawarta jest w nasionie pszenicy, dzięki temu mąka pszeniczna stała się podstawą piekarnictwa.

Pszenica nie ma tego, co inne warzywa

Niestety nowoczesne odmiany pszenicy zawierają niedostateczne ilości minerałów i witamin. W zbożach nie ma tak istotnej dla wielu procesów metabolicznych witaminy C (będącej też ważnym przeciwutleniaczem), brak też witaminy A oraz B12. Mało jest też innych witamin.


Zadecyduj o Swoim zdrowiu!

Jak wygląda zwykła rehabilitacja? Dostajesz skierowania, potem ćwiczenia, następuje krótka poprawa, a po jakimś czasie pogorszenie. I tak w kółko.

Jeżeli przeszedłeś wylew lub jakaś choroba dotknęła Twojego mózgu, sytuacja jest inna. Rehabilitacja neurologiczna wymaga innego podejścia. Trwa bardzo długo. Potrzeba ciągłości, wytrwałości. I dostosowania życia tak, by rehabilitacja dawała zadowalające efekty.

Czy nie chciałbyś, by poprawa była szybsza, trwała i skuteczna. Aby tak było, musisz o to zadbać. To da się zrobić, wiem to po sobie.

Tylko zdrowy organizm ma pełnię sił, potrzebnych do rehabilitacji.


Sytuację pogarsza też kiepska jakość ziem, a zarazem i ziaren, szczególnie w wysoko rozwiniętym rolnictwie przemysłowym krajów Europy Zachodniej. Prowadzi to do zmniejszenia ilości witamin i minerałów, które powinny znajdować się w zbożach, a to droga do niedoborów.

O ile dużo więcej wartości mieści się w okrywie nasiennej (otręby, pieczywo pełnoziarniste), to ich biodostępność jest niska. Wiąże się to z dużą ilością błonnika, związanego z nim kwasu fitynowego (typowego dla błonnika pszennego) oraz występowania minerałów w nierozpuszczalnych kompleksach. Warto też pamiętać o zawartych tam szkodliwych lektynach.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Written by Natufra

Zadbaj o zdrowie i ustrzeż się chorób dzięki treningowi zdrowia

1 komentarz

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: