Konsekwencje niedoborów witamin zawartych w zbożu

Konsekwencje te widać w krajach, w których dieta jest prawie wyłącznie oparta na zbożu. Są to najczęściej kraje tzw. trzeciego świata i kraje rozwijające się. Jak już pisałem, uprawa i spożywanie zbóż umożliwia rozrost populacji, ale niesie za sobą szereg problemów. Kraje rozwinięte mają je już za sobą, bo ich dieta stała się pełniejsza.

Brak witaminy A w zbożu prowadzi do znacznych niedoborów. U dorosłych jest to syndrom wysychającego oka, czyli tzw. kseroftalmia. U dzieci prowadzi do trwałej ślepoty.

Niedobór antyoksydantów z wiodącą rolą witaminy C i E prowadzi do zagrożenia nowotworami i innymi chorobami związanymi ze stresem oksydacyjnym. Tym cywilizacyjnym chorobom ma zapobiec trening zdrowia.


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby które doświadczają choroby Alzheimera? Zazwyczaj są to osoby starsze. One i ich bliscy w każdym razie o tym mówią i narzekają na pamięć.

Prawda jest jednak taka, że Alzheimer i podobne patologie dotyczące mózgu, dotykają też młode osoby. Z pewnością sam czasem narzekasz na pamięć.

Czy więc jest to choroba wieku starszego? Nie. To choroba cywilizacyjna. Nie ma związku z wiekiem. Tak na prawdę może się pojawić już w młodym wieku, ponieważ wynika ze złego stylu życia.

Niestety wiele osób się z nią zmaga, nawet nie podejrzewając początków choroby i prawdziwych przyczyn problemu. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła?

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


Witamina B12 jest praktycznie nieobecna w pokarmie roślinnym. Wyjątkiem są kiszonki, z uwagi na fermentację bakteryjną. Brak witaminy B12 skutkuje w anemii megaloblastycznej, a w końcu uszkodzenia układu nerwowego. Witamina ta jest też wymagana podczas tzw. cyklu metylacji, a jej niedobór prowadzi do zwiększenia poziomu homocysteiny i osłabienie tzw. detoksykacji z udziałem glutationu.

Niedobory prowadzą do chorób, często w późniejszym wieku.

Osoby opierające dietę na zbożu cierpią też na niedobory innych witamin. Szczególnie istotne są witaminy B1 (niacyna), B3 (tiamina), B6 (pirydoksyna) i biotyna. Ich brak charakteryzuje pojawienie się chorób typu pelagra, beriberi, niedowładów itp. Niedobory tych witamin mogą też wynikać z procesów mielenia i wypieku, ponieważ są wtedy niszczone.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

3 komentarze

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: