Brak minerałów potrzebnych dla życia

Zboża zawierają też niedostateczne ilości minerałów. Sytuację jeszcze bardziej utrudnia ich niska biodostępność i stosunki ilościowe. Sytuacja taka ma miejsce na przykład jeśli chodzi o wapń.

Wapń jest to jeden z ważniejszych pierwiastków. Jego funkcja nie ogranicza się tylko kwestii zdrowia samych kości, lecz potrzebny dla prawidłowego funkcjonowania każdej praktycznie komórki.

Jedzenie samego zboża prowadzi do wielu niedoborów minerałów.

Niestety, aby był prawidłowo wbudowany do kości, jego stosunek ilościowy do fosforu w żywności powinien wynosić mniej więcej 1:1. W zbożach jest jednak znacznie więcej fosforu, którego jest ponad 10 razy więcej. Prowadzi to do wtórnej nadczynności przytarczyc, zbyt dużego poziomu hormonu PTH i utraty masy kości.


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby chore na reumatyzm. Zazwyczaj są to osoby starsze. Smutna prawda jest jednak taka, że Reumatoidalne Zapalenie Stawów, bo tak brzmi pełna nazwa, dotyka też młode osoby poniżej dwudziestki.

A więc czy jest to choroba wieku starszego? Nie, to cywilizacyjna choroba autoimmunologiczna. Nie ma związku z wiekiem, mimo że wraz z wiekiem ryzyko zachorowania rośnie.

Niestety wiele osób już od młodości się z nią zmaga. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła? Dowiedz się, jak, klikając w przycisk.

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


Kolejnym problemem jest nadmiar magnezu w stosunku do wapnia w zbożach. Magnez jest antagonistą wapnia i jego nadmiar prowadzi do zaburzonego wchłaniania pierwiastka z żywności. Oczywiście magnez i wapń powinien więc występować razem i to w porównywalnych ilościach. Zapewniają to różne warzywa, ale nie zboże.

Zboża zawierają kwas fitynowy. Zmniejsza on dostępność minerałów poprzez chelatację (związanie). Wspomniany kwas to dość skomplikowana cząsteczka będąca po prostu magazynem fosforu. W dużym stopniu jednak jest to fosfor słabo biodostępny, a właściwości cząsteczki są takie, że przyciągają i wiążą inne minerały, co zmniejsza ich wchłanialność.

To oznacza, że co prawdą zboża „w tabelce” mają sporo fosforu, lecz dla organizmu jest bezużyteczny. Podobnie jest ze wspomnianym magnezem i wapniem. Istnieje specjalny enzym, fitaza, który rozkłada kwas fitynowy,uwalnia fosfor i chelatowane minerały. Niestety ulega zniszczeniu podczas wypieku ciasta lub gotowania ryżu.

Kwas fitynowy jest obecny w szczególnie dużej ilości w okrywie nasiennej zboża, a więc mąka pełnoziarnista jeszcze pogarsza sytuację. To negatywnie odbija się na dostępności biologicznej magnezu, wapnia i żelaza, cynku oraz miedzi.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

3 komentarze

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: