To nie koniec właściwości zboża i mąki

Również profil tłuszczowy zbóż jest zły. Jest to widoczna szczególnie w przypadku pszenicy, stanowiącej przecież ogromną większość naszej diety. Pszenica zawiera za mało tłuszczu – poniżej 3% Podobnie inne zboża, z wyjątkiem owsa, który ma ponad 4% tłuszczu.

Mała ilość tłuszczu  nie daje dużej ilości energii, a przede wszystkim, ponieważ to właśnie tłuszcz syci, nie ma odczucia sytości po zjedzeniu wypieków lub jest on chwilowy, bo oparty na mechanicznym drażnieniu żołądka.

Nie ma zatem naturalnego „bezpiecznika”, który każe nam skończyć jedzenie. Z drugiej strony spora ilość węglowodanów stymuluje apetyt, czego efektem są wahania insuliny. Stąd rodzi się potrzeba częstego i obfitego jedzenia.


Zadecyduj o Swoim zdrowiu!

Jeśli dbasz o Swoje zdrowie i sprawność, to zapewne trenujesz. Być może jesteś częstym gościem siłowni. Niektórzy, tak jak ja, po prostu ćwiczą w domu.

Czujesz zapewne realne efekty treningu. Twoje sprawność i siła rośnie. Niestety, z czasem rezultaty nie są już tak wielkie. A co jeśli powiem, że mogą być namacalne i trwałe? Co więcej, nawet większe niż dotąd.

Dobrze przygotowany organizm będzie sprawny. Będzie reagował stale pozytywnie na ćwiczenie. Twoja siła i sprawność może nieustannie rosnąć. Trzeba tylko zbudować dobre podstawy i utrzymywać organizm w zdrowiu.

Przygotuj Swój organizm, a zapewnisz sobie niespodziewane efekty.


Co więcej, ta nieznaczna ilość tłuszczu nie dostarcza prawie wcale ważnych tłuszczów z rodziny omega-3. Najgorzej jest w przypadku kukurydzy, gdzie olejów omega-6 jest 70-krotnie więcej. Stosunek omega-6:omega-3 w pszenicy to nieco ponad 12. Sytuację pogarsza jeszcze gotowanie i wypiek, niszczące te delikatne substancje. A to właśnie omega-3 daje największe odczucie sytości.

Co ważne, dieta bogata w zboża prowadzi też do niedoborów białka. Zboża posiadają złe ilości aminokwasów, szczególnie lizyny. Zboża nie dostarczają tauryny, potrzebnej organizmowi w radzeniu sobie z różnego rodzaju stresami, a także wykorzystywanej przez mięśnie, w tym sercowy. Nadmiar szczawianów i zakwaszenie moczu oraz wysoka zawartość puryn prowadzi do powstania kamieni nerkowych nawet u dzieci.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

3 komentarze

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: