Substancje szkodliwe zawarte są w zbożach

Zboża, jak każda roślina, produkują szereg substancji obronnych, przeszkadzających szkodnikom i trujących dla ludzi. Te metabolity wtórne trafiają głównie do ziaren. Po zmieleniu oczywiście trafiają do mąki.

Rośliny mają sposoby na odstraszanie intruzów.

O ile inne gatunki zwierząt, w toku ewolucji przystosowały się do tych toksyn, ludzie nie bo, tak jak pisałem, nie jest to naturalne jedzenie przodków. Nasz układ pokarmowy przyzwyczajony jest do spożywania roślin dwuliściennych. Zboża, należące do traw, to rośliny jednoliścienne.

Skupię się na trzech rodzajach szkodzących zwierzętom, w tym ludziom, substancji (pamiętaj, człowiek posiada zwierzęce ciało ssaka). Na powrocie do takiej naturalnej, bezzbożowej diety, opiera się trening zdrowia. Eliminacja lub znaczące ograniczenie zbóż i mąki to jeden z podstawowych elementów w prewencji chorób cywilizacyjnych autoimmunologicznych. Wybrane przeze mnie tutaj związki szkodliwe to inhibitory alfa-amylazy, inhibitory proteaz i lektyny. O glutenie piszę dalej w artykule


Zadecyduj o Swoim zdrowiu!

Jak wygląda zwykła rehabilitacja? Dostajesz skierowania, potem ćwiczenia, następuje krótka poprawa, a po jakimś czasie pogorszenie. I tak w kółko.

Jeżeli przeszedłeś wylew lub jakaś choroba dotknęła Twojego mózgu, sytuacja jest inna. Rehabilitacja neurologiczna wymaga innego podejścia. Trwa bardzo długo. Potrzeba ciągłości, wytrwałości. I dostosowania życia tak, by rehabilitacja dawała zadowalające efekty.

Czy nie chciałbyś, by poprawa była szybsza, trwała i skuteczna. Aby tak było, musisz o to zadbać. To da się zrobić, wiem to po sobie.

Tylko zdrowy organizm ma pełnię sił, potrzebnych do rehabilitacji.


Inhibitory amylazy hamują działanie enzymów trawiących skrobię. Czyli uniemożliwiają trawienie węglowodanów zgromadzonych w ziarnach i obecnych w mące. Ma to pierwotnie na celu zniechęcenie zwierząt do zjadania ziaren, które nie dadzą pożądanej energii ze względu na enzym. Ludzie się tym nie zrażają, bo i tak jedzą sporo produktów mącznych. Nawet jeśli część tej energii nie będzie dostępna – i tak pozostanie dostatecznie dużo.

Inhibitory amylazy ślinowej i trzustkowej, obecne w ziarnach, są termostabilne. Oznacza to, że mimo działania temperatury podczas wypieku, zachowują swoją aktywność. Negatywnym efektem jest rozrost trzustki – jej hiperplazja. Oczywiście białka te mogą przejść przez opisane gdzie indziej rozszczelnione i „cieknące” jelit. Efektem są choroby autoimmunologiczne.

Inhibitory proteaz działają z kolei na enzymy trawiące białka. Najlepiej poznane z nich to inhibitory Brown-Brok, które hamują zarówno trypsynę, jak i chymotrypsynę, enzymy trawienne jelit i trzustki. Mogą więc całkowicie zatrzymać trawienie białka. Efektem znowu jest hiperplazja trzustki i nowotwory.

Lektyny, zawarte w tzw. „pełnej mące” to białka podobne do kleju. „Przylepiają” się do innych białek zawierających końcowe reszty cukrowe – glikoprotein. Ponieważ takie białka są czymś częstym na powierzchni komórki, lektyny lepią się do komórek.

Co więcej, lepią razem ze sobą wiele komórek. Z tego powodu w mieszaninie z krwinkami czerwonymi z krwi, powodują ich nienaturalne połączenie. Nazywane są z tego powodu hemaglutyninami. Przylepiają się jednak też do wszelkich innych komórek i uniemożliwiają tym samym ich prawidłowe funkcjonowanie. Zlepiając bakterie obecne w jelitach lektyny powodują ich śmierć i zjawisko zwane dysbiozą.

Lektyny, szczególnie te obecne w zbożach i roślinach strączkowych, są odporne na temperaturę i trawienie. Z tego powodu trafiają nietknięte do jelita. Tam przez jelito, nieszczelne z powodu glutenu, zawartego również w ziarnach, trafiają do krwi.

Będąc we krwi są roznoszone po całym organizmie i mogą łączyć się ze wszystkimi tkankami. Zastało to pokazane na przykładzie, tkanek układu pokarmowego, skóry, nerek, narządów płciowych i komórek krwi. To jedna z podstawowych procesów odpowiedzialnych za powstawanie autoimmunologicznych chorób cywilizacyjnych. Więcej o wspomnianym cieknącym jelicie, lektynach znajdziesz w innych moich artykułach.

Gluten to podstawowy czynnik, dla którego trzeba unikać zbóż

Dokładniej chodzi o gluten pszeniczny i pokrewne biała innych zbóż. Gluten został odkryty już w roku 1928 przez Beccariego. Można go wydobyć z mąki, poprzez utworzenie ciasta i wymywanie go pod bieżącą wodą. Otrzymana lepka masa to gluten. Najwięcej jest go w mące pszenicznej. Sporo glutenu zawiera żyto. Inne zboża zawierają go niewiele.


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby które doświadczają choroby Alzheimera? Zazwyczaj są to osoby starsze. One i ich bliscy w każdym razie o tym mówią i narzekają na pamięć.

Prawda jest jednak taka, że Alzheimer i podobne patologie dotyczące mózgu, dotykają też młode osoby. Z pewnością sam czasem narzekasz na pamięć.

Czy więc jest to choroba wieku starszego? Nie. To choroba cywilizacyjna. Nie ma związku z wiekiem. Tak na prawdę może się pojawić już w młodym wieku, ponieważ wynika ze złego stylu życia.

Niestety wiele osób się z nią zmaga, nawet nie podejrzewając początków choroby i prawdziwych przyczyn problemu. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła?

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


Gluten posiada wyjątkowe właściwości, zwane wiskoelastycznymi. Umożliwiają one zagniatanie ciasta, a następnie jego wypiek. To właśnie z tego powodu mąka pszenna jest tak powszechnie używana w piekarnictwie. Gluten jest jednak też wykorzystywany w innych działach przemysłu spożywczego – mięsnym i produktach przetworzonych.

Gluten, podobnie jak lektyny, nie jest trawiony w żołądku i zachowuje pełną aktywność trafiając do jelita. Tam pokazuje najgorszą stronę swoich właściwości. Oprócz innych czynników wywołuje aktywację tzw. szlaku zonuliny i rozszczelnia jelito, co jest jedną z podstawowych przyczyn autoimmunologicznych chorób cywilizacyjnch. Trening zdrowia ma na celu pokazanie również innych przyczyn i zapobieganie tym chorobom.

Efektem cieknącego jelita poza tym są liczne alergie i tzw. astma piekarzy, które powstają w wyniku reakcji na owe obce antygeny (alergeny). Powstanie tych chorób opiera się m.in. na zjawisku tzw. mimikry molekularnej.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

3 komentarze

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: