To co wszyscy medycy wiedzą o tej chorobie

Ogólnie przyjętymi cechami celiakii (choroby trzewnej) jest odpowiedź odpornościowa za pośrednictwem limfocytów T, w reakcji na gliadynę (część glutenu pszenicznego). Do trwania choroby potrzeba więc ciągłej podaży tej cząsteczki w jelicie.

Aby zahamować chorobę, oficjalnie zalecana jest więc ścisła dieta bezglutenowa. Gluten książkowo zawarty jest w pszenicy, jęczmieniu. Z uwagi na możliwe „zanieczyszczenia” trzeba też pozbyć się owsa i innych zbóż. W praktyce, przez jakiś czas stosuje się AIP.

Masz wpływ na swoje przyszłe zdrowie!

Zdrowie i sprawność fizyczna jest efektem dobrej diety i stylu życia. Twoje codzienne decyzje, to co zjesz i jak się zachowasz, mogą poskutkować na dwa sposoby. Z jednej strony masz zdrowie, z drugiej choroby.

Z pewnością wokół siebie masz znajomych lub bliskich z nadciśnieniem, problemami z rytmem serca, łuszczycą i innymi chorobami skóry, reumatyzmem i problemami ze stawami. Typowym problemem jest Hashimoto, czyli zapalenie tarczycy. Już dzieci miewają cukrzycę.

Wymienione choroby cywilizacyjne i wiele innych to zmora naszych czasów. Czy Ty też chcesz ich doświadczyć? A może lepiej temu zapobiec? Potrzebujesz odpowiedniego treningu zdrowia, by się dowiedzieć w jaki sposób nie dopuścić do nich.

Zdecyduj się na nową jakość życia.


Decydująca jest też obecność alleli genów Głównego Układu Zgodności Tkankowej HLA (ang. Human Leukocyte Antigen): DQ2 i DQ8, przy czym większość pacjentów ma haplotyp HLA-DQ2 o allelach DQA1*0501 lub DQB1*0201 kodowanych na chromosomie 6-tym. Oprócz tego istnieje szereg innych genów, nie dotyczących HLA, które mają wpływ.

Geny HLA kodują białka, nazywane tym razem MHC (ang Major Histocompatibility Complex). Biorą one udział w wykrywaniu tzw. antygenów na powierzchnie krwinek. Normalnie antygeny to ciała obce lub obce cząsteczki. W chorobach autoimmunologicznych antygenami stają się niestety białka własnego ciała.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Written by Natufra

Zadbaj o zdrowie i ustrzeż się chorób dzięki treningowi zdrowia

9 komentarzy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: