Trawienie gliadyny jest trudne

Ale jak gliadyna przedostaje się do organizmu przez szczelną barierę jelitową? Na początek odpowiem na pytanie, co to jest gliadyna? Jest to białko, część frakcji białkowej glutenu pszenicznego. Gluten to tak naprawdę toksyna przeciwko insektom zawarta w dużej ilości w różnych zbożach, przede wszystkim w pszenicy, życie i jęczmieniu.

Za puszystość ciasta odpowiada gluten.

Niestety pszenica zyskuje niezwykłe właściwości dzięki glutenowi. Mąka pszeniczna zmieszana z wodą tworzy ciasto. To właśnie dzięki glutenowi po wypieku ciasto jest puszyste. Wystarczy zrobić ciasto z mąki gryczanej (gryka to nie zboże) – dużej puszystości się nie osiągnie. Składnikiem glutenu jest też glutelina, lecz ona nie stanowi problemu.


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby które doświadczają choroby Alzheimera? Zazwyczaj są to osoby starsze. One i ich bliscy w każdym razie o tym mówią i narzekają na pamięć.

Prawda jest jednak taka, że Alzheimer i podobne patologie dotyczące mózgu, dotykają też młode osoby. Z pewnością sam czasem narzekasz na pamięć.

Czy więc jest to choroba wieku starszego? Nie. To choroba cywilizacyjna. Nie ma związku z wiekiem. Tak na prawdę może się pojawić już w młodym wieku, ponieważ wynika ze złego stylu życia.

Niestety wiele osób się z nią zmaga, nawet nie podejrzewając początków choroby i prawdziwych przyczyn problemu. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła?

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


Gliadyna przedostaje się do jelita z jedzeniem zawierającym pieczywo lub inne wypieki. Jak każde białko, powinna była przejść wstępne trawienie w żołądku. Wykonują to enzymy proteolityczne, takie jak pepsyna, wymagające do działania skrajnie kwaśnych warunków panujących w żołądku. Bez tego, czyli pH 1-3, nie działają.

Niestety, nawet w tych korzystnych warunkach gliadyna się im wymyka. Nawet przy optymalnych, kwaśnych warunkach trawienie tego białka nie zachodzi całkowicie. Praktycznie zawsze trochę glutenu o pełnej aktywności przechodzi dalej – do jelita.

Trawienie polega pokrótce na pocięciu białka na mniejsze kawałki. Jednak gliadyna jest odporna na trudne warunki panujące w żołądku i na działanie enzymów. Tym więcej gliadyny się „przemknie”, im więcej było jej na początku, a jest dużo jeśli jemy bułki, chleb, makarony i ciasta.

Inną ważną kwestią jest to, że gluten i inne białka, nie zostaną strawione, gdy nie ma kwaśnych warunków w żołądku. Słabe trawienieto m.in. efekt picia podczas jedzenia lub bezpośrednio po/przed, czyli rozcieńczania zawartości żołądka.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Written by Natufra

Zadbaj o zdrowie i ustrzeż się chorób dzięki treningowi zdrowia

9 komentarzy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: