Bariera jelitowa ulega zniszczeniu przez gluten

Wiesz już, czemu gliadyna trafia nietknięta do jelita mimo przejścia przez żołądek, który powinien ją strawić. Bariera jelitowa natomiast, opisana gdzie indziej, przepuszcza gliadynę z powodu… samej gliadyny.

Gluten rozszczelnia jelito. Zawsze.

Bariera jelitowa jest jak kartka papieru, którą można użyć jak filtru do cieczy. Jeżeli utworzysz z niej coś w kształcie lejka i wlejesz tam jakąś zawiesinę, powiedzmy piasku, to woda przeleci. Lecz cała reszta, czyli piasek, zostanie.

Analogicznie jest z jelitem. Warstwa komórek tworzących barierę jelitową ściśle do siebie przylega. Przejdzie przez nią w zasadzie tylko woda. Istnieją jednak procesy dające w efekcie rozszczelnienie jelita. Proces ten prowadzi do przepuszczania większych cząsteczek, w rodzaju białek i cukrów, a nawet całych komórek, na drugą stronę. Jelito staje się „dziurawe”.


Zadecyduj o Swoim zdrowiu!

Jak wygląda zwykła rehabilitacja? Dostajesz skierowania, potem ćwiczenia, następuje krótka poprawa, a po jakimś czasie pogorszenie. I tak w kółko.

Jeżeli przeszedłeś wylew lub jakaś choroba dotknęła Twojego mózgu, sytuacja jest inna. Rehabilitacja neurologiczna wymaga innego podejścia. Trwa bardzo długo. Potrzeba ciągłości, wytrwałości. I dostosowania życia tak, by rehabilitacja dawała zadowalające efekty.

Czy nie chciałbyś, by poprawa była szybsza, trwała i skuteczna. Aby tak było, musisz o to zadbać. To da się zrobić, wiem to po sobie.

Tylko zdrowy organizm ma pełnię sił, potrzebnych do rehabilitacji.


Jednym z procesów dających to „cieknące jelito” jest tzw. szlak zonuliny. W reakcji na wybrane czynniki dietetyczne, takie jak gliadyna, jelito ulega rozszczelnieniu. Chciałbym podkreślić, że proces ten jest możliwy u każdego.

Każdy, bez wyjątku reaguje na gliadynę rozszczelnieniem jelita. Jedynie wpływ może być różny co do skali, o czym decyduje predyspozycja genetyczna. Duża skala rozszczelnienia daje jedną z chorób cywilizacyjnych, autoimmunologicznych.

Właśnie taka predyspozycja ma miejsce w celiakii. Szlak zonuliny jest najwyraźniej nadaktywny u osób z chorobą trzewną. W porównaniu do osób zdrowych, nawet bez stymulacji gliadyną chore jelita wytwarzają w zbyt dużej ilości zonulinę i w efekcie są częściowo nieszczelne.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Written by Natufra

Zadbaj o zdrowie i ustrzeż się chorób dzięki treningowi zdrowia

9 komentarzy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: