Osoby zainteresowane wpływem diety na zdrowie z pewnością natrafiły na informacje o równowadze kwasowo-zasadowej. Wg teorii mówiącej o wpływie jedzenia na tzw. zakwaszenie organizmu istnieją pewne grupy produktów, które temu sprzyjają. A jak to jest globalnie i z perspektywy historii naszego gatunku?

Właściwa dieta jest zbilansowana. To znaczy, że kwasotwórcze mięso jest równoważone zasadotwórczymi warzywami.


Ta równowaga jest zaburzona przez dodanie do diety takich produktów jak przetwory mleczne i zboża.

Co było kwasowe, a co nie?

Nie wnikając w głębokie rozważania, ludzka dieta się zmieniła. W czasach naszych przodków sięgających ok. 100 000 lat temu, w czasach paleolitu do 10 000 lat temu, dieta oparta była na dwóch „nogach”. Z jednej strony mnóstwo mięsa jako źródło białka i energii, z drugiej strony przeróżne rośliny (warzywa i bogate w błonnik, czyli nie te obecnie dostępne, owoce) stanowiące przede wszystkim źródło szybkiej energii.

Mięso było składnikiem najbardziej kwasotwórczym, natomiast warzywa tej kwasowości przeciwdziałają. W efekcie dieta taka oceniana jest na mniej lub bardziej zasadową. Dieta taka jest zbilansowana, ponieważ zawiera wszystko, co jest potrzebne do życia. Aby było jasne – mięso było i jest jak najbardziej pożądane, jako skoncentrowane źródło białka, a więc i aminokwasów. Warzywa, czy owoce tego zapewnić nie mogą, za to zawierają przeciwutleniacze.

Kwasotwórczy charakter mięsa jest równoważony, a nawet jego działanie odwracane, dzięki warzywom i owocom.  Nawet duży udział mięsa skutkował w diecie zasadotwórczej, dzięki jeszcze bardziej obfitych ilości warzyw. Największy w tym udział miały zielone i liściaste warzywa, które są wyraźnie zasadotwórcze.

Obecnie

Obecna dieta, która może być nazwana „zachodnią„, jest zasadniczo inna niż pierwotna, paleolityczna. Od czasu tzw. rewolucji agrarnej 10 000 lat temu do jedzenia spożywanego przez ludzi weszły ziarna zbóż, a więc mąka i ciasta z niej wykonane.

Poza tym udomowiono zwierzęta, co za tym idzie pojawiło się mleko i produkty jego przetwórstwa. Zmienił się profil tłuszczowy mięsa ze zwierząt takich jak krowy, na mniej korzystny niż w przypadku dziczyzny.

Niestety zboża są kolejnym, obok mięsa, produktem kwasotwórczym. To one zastąpiły przez ostatnie wieki dużą część jaką wcześniej zajmowały w naszej diecie warzywa. Co więcej, zajęły  naczelną pozycję w naszym menu. 

Produkty mączne są kwasotwórcze, a oprócz tego niedoborowe. Co prawda samo mleko potrafi być obojętne, lub lekko tylko kwasowe, ale już nie jego przetwory. Szczególną uwagę powinny zwrócić wybitnie kwasotwórcze sery i twarogi.

Co więcej, ilości dotychczas obecnych w diecie artykułów spożywczych są inne. Biorąc pod uwagę obecną dietę Amerykańską, dużo mniej tutaj mięsa, mniej warzyw i owoców, a to wszystko zastąpiono mlekiem, serami i przede wszystkim zbożem. Pojawiły się też słodycze, które dostarczają energii pozbawionej minerałów. Są stosunkowo obojętne kwasotwórczo, ale to tzw. puste kalorie.

Repertuar artykułów obecnych w diecie, a jednocześnie kwasotwórczych, jest więc znacznie szerszy. Wcześniejsze zrównoważenie kwasotwórczego mięsa i zasadotwórczej żywności roślinnej, znikło. W obecnej diecie dominują produkty kwasotwórcze, z naczelną pozycją zbóż. Do tego należy dodać słodycze, mięso, ryby, mleko i przetwory, jaja. Wszystko to przynajmniej obojętne, a często kwasotwórcze.

Nie ma równoważenia odpowiednią ilością warzyw. Jeśli już są na talerzu, to niewiele. Efekt to dieta kwasotwórcza.

Chroniczne obciążenie

Organizm ludzki posiada mechanizmy, które chronią od tzw. kwasicy lub zasadowicy. W ten sposób utrzymywane jest optymalne pH krwi 7,35-7,45, a więc lekko zasadowe. Z jednej strony dbają o to specjalne tzw. bufory we krwi: fosforanowy, węglanowy i białczanowy. Kwasowość krwi utrzymywana jest też w normie poprzez oddech (usuwanie kwasotwórczego CO2) i nerki (usuwanie nadmiaru jonów).

Dieta wpływa w zasadniczy sposób na pH krwi, tak że można na podstawie diety obliczyć tzw. obciążenie kwasowe nerek. Ciągłe obciążenie nerek nadmiarem kwaśnych protonów H+ wywiera negatywny wpływ na organizm.

Co ciekawe, mimo iż białka mają potencjał kwasotwórczy, to zwiększają możliwości usuwania tej kwasowości z moczem. Wspomagają pracę nerek. W efekcie spożywanie białka z mięsa nie jest tak kwasotwórcze, jak spożywanie analogicznej ilości tak samo działającego zboża.

Podsumowanie

  • Dieta zwierająca mięso i warzywa, a więc pierwotna, jest alkalizująca i nieszkodliwa.
  • Zmniejszenie ilości warzyw i dodanie do diety zboża i serów zmieniło tę dietę w kwasotwórczą.
  • Dieta kwasotwórcza zwiększa obciążenie nerek i utrudnia buforowanie pH krwi, czyli utrzymywanie go w bezpiecznych granicach.

Źródła

http://health-diet.us/alkaline-diet/

Sebastian, A. et al., 2002. Estimation of the net acid load of the diet of ancestral preagricultural Homo sapiens and their hominid ancestors. American Journal of Clinical Nutrition, 76(6), pp.1308–1316.

Murray, R.K. et al., 2003. Harper ’ s Illustrated Biochemistry,

Remer, T., 2001. Influence of nutrition on acid-base balance–metabolic aspects. European Journal of Nutrition, 40(5), pp.214–220.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s