Celiakia jest „sztandarową” chorobą autoimmunologiczną. Oficjalnie, każdy przyznaje, że jest wynikiem ekspozycji na gluten po spożyciu. Jak się okazuje nie tylko, o czym mowa dalej. Stąd wynika mała skuteczność diety bezglutenowej. Konieczne są dalsze eliminujące problematyczne składniki diety.

Samo wyeliminowanie glutenu nic nie da

Gluten to nie wszystko

Choroba trzewna, czyli celiakia, dotyczy jelit. Opisałem ją gdzie już indziej. Jest to odpowiedź na gluten zawarty w zbożu, lecz tak naprawdę chodzi o każdy czynnik wpływający na szczelność tzw. bariery jelitowej. Jedyną standardowo do tej pory stosowaną terapią na celiakię jest dieta bezglutenowa (GFD). Okazuje się jednak, że u ok. 30% chorych dieta taka nie przynosi oczekiwanych efektów. Co więcej, nawet ci, którzy wytrwale stosują dietę, nie mogą liczyć na trwałe wyleczenie.

W badaniu cytowanym przez Vojdani at al po 6 m-cach stosowania GFD zaledwie u 8% stwierdzono odbudowę mikrostruktury jelit określaną po przeprowadzeniu biopsji. Większość była „jedynie” w remisji, czyli czasowo nie miała objawów. Prawie 1/3 wcale nie zareagowała. Nie jest to dziwne w obliczu mnogości innych czyników rozszczelniających jelito i prowadzących do chorób z autoimmunologii, jedną z których jest celiakia.


Zadecyduj o swoim zdrowiu!

Biorąc coś do zjedzenia, bierzesz odpowiedzialność za swoje zdrowie. Twój sen wpływa na Twój dzień. Znasz przecież ogromny wpływ, jaki ma stres na Twój organizm.

Chcesz dowiedzieć się szczegółów? Napiszę, jak wielką rolę odgrywa dieta i styl życia.

Co więcej, dowiesz się jak utrzymać sprawność, zdrowie i zadbać w ten sposób o przyszłość. Wszystko to umożliwi Ci trening zdrowia.


Przyczyną braku skuteczności diety GFD nie jest również, oskarżane o źródło wszelkich problemów, zanieczyszczenie glutenem produktów bezglutenowych, jak wkrótce zobaczysz. Zanieczyszczenia być mogą, lecz i same nie podejrzewane przez wielu artykuły żywnościowe mogą być źródłem reakcji odpornościowej.

… czytaj dalej na kolejnej stronie …

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s