Autoagresja | Czemu dieta bezglutenowa nie pomaga? cz.1.

  • Zboża glutenowe

Z dokładnych badań nad białkami zbóż wynika, że białka o prawie identycznej strukturze i składzie jak pszeniczna gliadyna występują również w życie, pszenżycie i jęczmieniu. Podobnie sprawa się ma w przypadku owsa i kukurydzy. Proso i ryż nie są zaliczane do zbóż glutenowych, lecz są przedstawicielami grupy roślin, do których zalicza się pszenica i z tej racji są wykluczane w protokole autoimmunologicznym. Ich wpyw na stymulowanie chorób odzwierciedlają badania immunologiczne.

Bez dyskusji jest sprawa pszenicy, żyta i jęczmienia, które wywołują reakcje przeciw glutenowi. Wątpliwa jest kwestia owsu. I faktycznie, z badania wynika, że w zależności od uprawianej odmiany, reakcje może być spora lub nikła, porównywalna z kontrolą. Trzeba pamiętać równocześnie o możliwych zanieczyszczeniach glutenem. W rezultacie należało by wykluczyć i owies.

Jak to jest w przypadku innych zbóż nie zaliczanych do glutenowych? Niestety, zarówno proso (jagły), kukurydza i ryż, a mówiąc szerzej, każde zboże, wywołuje reakcję immunologiczną u osób już chorych na celiakię, którzy produkują odpowiednie przeciwciała. Warto zauważyć, że ze wszystkich wymienionych, to właśnie ryż daje najmniejszą odpowiedź.

„Nie” dla wszelkich zbóż.

  • Psedozboża

Z badania wynika jasno. Żadne psudozboże nie wywołało reakcji z przeciwciałami anty-gliadynowymi. Tak więc wygląda, że pseudozboża są bezpieczne. Wymienić tu warto grykę, amarantus, tapiokę, quina (komosę ryżową). Reakcji nie wywołują też rzadko używane zboża takie jak sorgo i teff.

  • Drożdże

Niestety dość silną reakcję z przeciwciałami anty-gliadynowymi wykazywały drożdże piekarskie i piwne. Wynika z tego, że produkty bazujące na ich aktywności, są dla chorych również wykluczone. Wykluczenie pieczywa wynika więc nie tylko z zawartości glutenu, ale i drożdży. Trzeba przy tym pamiętać o napojach alkoholowych bazujących na fermentacji. Dotyczy to piwa, jak i wina.

  • Kawa

Jest stwierdzone, że kawa może, podobnie do wielu innych produktów żywnościowych, powodować alergie. Występuje więc możliwość reakcji immunologicznej IgE na białka kawy (białka to 10-14% ziarna). Czy więc kawa jest bezpieczna dla osób z celiakią?

W tym miejscu okazuje się jak istotne jest czytanie etykiet. Gotowa mieszanka kawy instant latte wykazała sporą reakcję krzyżową z przeciwciałami anty-gliadynowymi. Okazuje się jednak, że ta silna reakcja była wywołana tylko częściowo obecnością mleka w mieszance. Na etykiecie można przeczytać o możliwych zanieczyszczeniach glutenem.

To faktycznie te zanieczyszczenia były w dużej mierze odpowiedzialne za wspomnianą reaktywność. Ale nie tylko one. Pamiętać trzeba o procesach chemicznych zastosowanych podczas produkcji takiej kawy oraz obecności innych dodatków.

Zwykła, świeża kawa nie jest jednak niebezpieczna dla osób z celiakią. Espresso ze świeżej kawy nie wywołało żadnej zauważalnej reakcji. Osoby chore nie powinny jednak dodawać do kawy mleka, ani stosować jakichkolwiek kaw rozpuszczalnych. Przy okazji zbadano też gorzką czekoladę. Dopóki nie ma w niej mleka, też jest bezpieczna.

  • Inne artykuły żywnościowe

W tzw. protokole autoimmunologicznym wyklucza się oprócz wymienionych wyżej, również rośliny strączkowe (Bobowate), Psiankowate i jaja. Czy faktycznie wykazują one reakcję na przeciwciała anty-gliadynowe? Jak się okazuje trochę tak, trochę nie. Co prawda reakcja na soję (przedstawiciel strączkowych) i ziemniaki (Psiankowate) występuje, ale jest niewielka.

Nie należy się ich więc tak bardzo obawiać i koniecznie ich wykluczać już z początku. Należy jednak pamiętać, że lektyny zawarte w warzywach strączkowych posiadają swoje, szkodliwe działanie, niezależne od działania pokrewnego glutenowi. Rośliny Psiankowate  zawierają zaś szkodliwe saponiny, szczególnie jednak te niedojrzałe.


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby chore na reumatyzm. Zazwyczaj są to osoby starsze. Smutna prawda jest jednak taka, że Reumatoidalne Zapalenie Stawów, bo tak brzmi pełna nazwa, dotyka też młode osoby poniżej dwudziestki.

A więc czy jest to choroba wieku starszego? Nie, to cywilizacyjna choroba autoimmunologiczna. Nie ma związku z wiekiem, mimo że wraz z wiekiem ryzyko zachorowania rośnie.

Niestety wiele osób już od młodości się z nią zmaga. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła? Dowiedz się, jak, klikając w przycisk.

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


Saponiny gromadzą się w zielonkawych, niedojrzałych rejonach pomidora, papryki lub ziemniaka. Z tego powodu warto kupować tylko dojrzałe pomidory w sezonie. Intensywna czerwień skórki pomidora lub papryki dopiero gwarantuje, że miąższ będzie podobny. Przy tym jaja nie stanowią już żadnego problemu. Co prawda czasem uczulają (szczególnie w dzieciństwie), lecz nie powodują chorób autoimmunizacyjnych.

Na tym kończę na razie. Zapraszam do części 2, która już za parę dni…

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

5 Comments

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s