Reakcja stresowa jest przyczyną rozszczelnienia bariery jelitowej.

Termin „stres” pojawił się w latach 50-tych

Pierwsze badania nad stresem prowadził w latach 50-tych dr Hans Seyle. To on wpropwadził w świat nauki samą definicję stresu. Pokazał też wpływ, jaki wywiera ten proces na organizm. Dokładniej chodziło o organy wydzielnicze, czyli endokrynne, takie jak nadnercza, które reagują wydzielaniem odpowiednich hormonów.

Zadecyduj o swoim zdrowiu!

Biorąc coś do zjedzenia, bierzesz odpowiedzialność za swoje zdrowie. To, czy zjesz gruszkę, czy pizzę, decyduje nierzadko o zdrowiu lub chorobie.

To samo można powiedzieć o stylu życia. Twój sen, jego długość, moment zaśnięcia, Twoja reakcja na emocje, wszystko to ma wpływ na organizm i zdrowie.

Z mojego newslettera dowiesz się jak utrzymać sprawność, świeży umysł, silny organizm i zadbać w ten sposób o przyszłość. Co więcej, razem opracujemy sposoby na to, by przełożyć tę wiedzę na praktykę.

Wszystko to umożliwi Ci trening zdrowia dostępny po kliknięciu w przycisk poniżej.


Pierwsze badania nad wpływem stresu na organizm to lata 50-te.

Naukowiec wstrzykiwał myszom ekstrakt powstały z homogenizacji obcej tkanki lub wystawiał je na szereg innych szkodliwych czynników. Tak więc był to swoisty konglomerat różnorakich obcych antygenów. Antygeny wywoływały reakcję obronną organizmu, sygnalizowaną przez tzw. hormon stresowe.

Jak doskonale widać stres nie jest tym, za co go uważamy. Myszy nie denerwowały się z powodu zastrzyku. Za to ich organizm zareagował na zagrożenie w postaci ciała obcego w tkankach. Zagrożeniem była zawartość zastrzyku.

Stres to reakcja na zagrożenie organizmu. Zagrożeniem tym jest każde zaburzenie równowagi, czyli homeostazy organizmu. Zagrożenie zwane jest stresorem i może być z natury psychiczne, ale też chemiczne (trucizna, antygen we krwi) lub fizyczne (zranienie, uderzenie).

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

1 komentarz

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: