Stres to nie to samo, co stresor

Pojęcie „stres” wprowadzone przez Seyle’a mówiło o reakcji organizmu na każdy z wielu czynników, które wyprowadzają go ze stanu homeostazy (równowagi). Może to być uszkodzenie tkanek, brak pożywienia i wody, reaktywne formy tlenu i wolne rodniki niszczące elementy komórek, infekcja, oparzenia.


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby chore na reumatyzm. Zazwyczaj są to osoby starsze. Smutna prawda jest jednak taka, że Reumatoidalne Zapalenie Stawów, bo tak brzmi pełna nazwa, dotyka też młode osoby poniżej dwudziestki.

A więc czy jest to choroba wieku starszego? Nie, to cywilizacyjna choroba autoimmunologiczna. Nie ma związku z wiekiem, mimo że wraz z wiekiem ryzyko zachorowania rośnie.

Niestety wiele osób już od młodości się z nią zmaga. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła? Dowiedz się, jak, klikając w przycisk.

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


Wymienione czynniki, wywołujące stres, to tzw. „stresory”. Można im zapobiec, a dzięki temu zapobiec reakcji stresowej i efekcie cywilizacyjnym chorobom autoimmunologicznym. Poznaniu i nauczeniu się jak aktywnie zapobiegać stresorom służy trening zdrowia.

Stresor może być fizyczny, chemiczny lub psychiczny. To on jest przyczyną stresu.

Oczywiście stresor to może być to czynnik wpływający na psychikę. Sytuacja w pracy, w rodzinie, relacje międzyludzki lub zagrożenie. Mówimy wtedy o stresie psychicznym. Jednak psychika to tylko jeden aspekt, choć bardzo istotny, wpływający na rozwój stresu. Zazwyczaj, gdy mówimy o stresie, od razu myślimy o psychice. Jak widać to tylko część prawdy.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

1 komentarz

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: