Zmiany w żywieniu i żywności nie są bez znaczenia dla flory jelitowej i stanu jelit

Coraz szybsze zmiany w diecie

Po II Wojnie Światowej, a właściwie już w trakcie, zmieniło się rolnictwo. Wcześniej było „w miarę” spokojne i nie wykorzystywało środowiska do tego stopnia jak to jest teraz. Intensywna uprawa, nawożenie, hodowla bydła, trzody i drobiu na dużą skalę to już powojenna rzeczywistość.

Masz wpływ na swoje przyszłe zdrowie!

Zdrowie i sprawność fizyczna jest efektem dobrej diety i stylu życia. Twoje codzienne decyzje, to co zjesz i jak się zachowasz, mogą poskutkować na dwa sposoby. Z jednej strony masz zdrowie, z drugiej choroby.

Z pewnością wokół siebie masz znajomych lub bliskich z nadciśnieniem, problemami z rytmem serca, łuszczycą i innymi chorobami skóry, reumatyzmem i problemami ze stawami. Typowym problemem jest Hashimoto, czyli zapalenie tarczycy. Już dzieci miewają cukrzycę.

Wymienione choroby cywilizacyjne i wiele innych to zmora naszych czasów. Czy Ty też chcesz ich doświadczyć? A może lepiej temu zapobiec? Potrzebujesz odpowiedniego treningu zdrowia, by się dowiedzieć w jaki sposób nie dopuścić do nich.

Zdecyduj się na nową jakość życia.


Aby uzyskać jak najlepszą wydajność w przypadku roślin stosuje się intensywne nawożenie, opryski pestycydami, herbicydami i fungicydami. Przy hodowli stosuje się zaś nienaturalne dla gatunku pożywki, antybiotyki, hormony. W jedzeniu znajdują się metale ciężkie, w tym glin, a oprócz tego konserwanty, sól, glutaminian i inne dodatki. To wszystko, i wiele więcej, jest naszym pożywieniem w XXI wieku.

Trzeba też uświadomić sobie nie tylko to, że jemy skrajnie nienaturalnie. Skrajnie nienaturalnie prowadzi się uprawy, nawożąc chemią, stosując chemiczne opryski i wykorzystując do cna wszelkie wartości zawarte w glebie. Brak jest tutaj myślenia o ludziach jedzących tę chemię i przyszłych pokoleniach, których dotkną konsekwencje. Oczywiście tak samo lub nawet bardziej wynaturzona jest hodowla zwierząt.

Zmiany w rolnictwie spowodowały diametralną zmianę na gorsze w żywności.

Zmieniają się też same półprodukty wykorzystywane jako składniki produktów żywnościowych. Wprowadzane są nowe odmiany pszenicy, soja modyfikowana, rozpowszechniła się żywność oparta na zbożu i mące. A żywność taka wpływa bezpośrednio na stan jelit.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: