Mikrobiom stoi na straży jelita

Jednym z elementów wpływających na działanie jelita jest tzw. mikrobiom, zbiorowisko bakterii składające się z 10^13 mikrobów. Są to bakterie jelitowe, zgromadzone przede wszystkim w jelicie grubym, ale obecne też w jelicie cienkim. Pełnią one funkcje regulacyjne, konkurują z patogenami, oddziałują na jelita, a ich prawidłowy skład wspomaga zdrowie.


Zadecyduj o Swoim zdrowiu!

Jak wygląda zwykła rehabilitacja? Dostajesz skierowania, potem ćwiczenia, następuje krótka poprawa, a po jakimś czasie pogorszenie. I tak w kółko.

Jeżeli przeszedłeś wylew lub jakaś choroba dotknęła Twojego mózgu, sytuacja jest inna. Rehabilitacja neurologiczna wymaga innego podejścia. Trwa bardzo długo. Potrzeba ciągłości, wytrwałości. I dostosowania życia tak, by rehabilitacja dawała zadowalające efekty.

Czy nie chciałbyś, by poprawa była szybsza, trwała i skuteczna. Aby tak było, musisz o to zadbać. To da się zrobić, wiem to po sobie.

Tylko zdrowy organizm ma pełnię sił, potrzebnych do rehabilitacji.


Skład bakteryjny jelita jest też stale „monitorowany” przez wspomniany układ odpornościowy GALT. Dzieje się to w tzw. kępkach Peyera, gdzie zgromadzone są komórki M. „Pobierają” one „próbki” bakteryjne, które są prezentowane limfocytom z jelitowej tkanki limfocytarnej. W ten sposób limfocyty mogą zareagować na zmianę składu flory bakteryjnej, gdy pojawi się patogen. Reakcja polega na próbie zniszczenia obcych bakterii.

Wewnątrz organizmu mamy dobroczynne bakterie

Zresztą tę samą obronną rolę pełni naturalny mikrobiom sam w sobie. Bakterie związane symbiozą z organizmem człowieka jednocześnie „hamują” wzrost każdego intruza.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: