Zaburzenie składu biocenozy to dysbioza

Problem pojawia się przy intensywnej antybiotykoterapii lub spożyciem toksyn. Antybiotyki zabijają pewną, często dużą, grupę blisko spokrewnionych bakterii. Niestety oprócz patogenów zabijają też korzystne mikroorganizmy.


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby które doświadczają choroby Alzheimera? Zazwyczaj są to osoby starsze. One i ich bliscy w każdym razie o tym mówią i narzekają na pamięć.

Prawda jest jednak taka, że Alzheimer i podobne patologie dotyczące mózgu, dotykają też młode osoby. Z pewnością sam czasem narzekasz na pamięć.

Czy więc jest to choroba wieku starszego? Nie. To choroba cywilizacyjna. Nie ma związku z wiekiem. Tak na prawdę może się pojawić już w młodym wieku, ponieważ wynika ze złego stylu życia.

Niestety wiele osób się z nią zmaga, nawet nie podejrzewając początków choroby i prawdziwych przyczyn problemu. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła?

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


Uszczuplona w ten sposób i zmieniona mikroflora jelitowa jest w stanie tzw. dysbiozy. Jelitowa dysbioza to stan braku równowagi pomiędzy gatunkami. W ten sposób mikrobiom jest mniej odporny na rozwój patogenów, ta „społeczność” mikrobów nie potrafi się obronić przed szkodnikami.

Jedz dużo błonnika, bo zjadają go dobre bakterie

Organizmy symbiotyczne wytwarzają substancje konieczne do prawidłowej pracy jelit. Przykładem może by neurotransmiter serotonina, która stymuluje ruchy jelit. Bakterie jelitowe wytwarzają tzw. SCFA (ang. Short Chein Fatty Acids, krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe), związki powstające z błonnika. Stanowią one materiał zużywany przez komórki jelitowe jako źródło energii.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: