Lektyny, czyli chemicznie aglutyniny, to „lepiące się białka”, pochodzą z warzyw strączkowych i nieoczyszczonych zbóż.

Lektyny to „lepiące się” białka

Lektyny to inaczej aglutyniny. Mówiąc prosto – białka, które się „lepią”. W dokładnym słowa tego znaczeniu mają zdolność do przyczepiania się do reszt cukrowych glikoprotein na powierzchni komórek. Potrafią np. zlepiać krwinki – pierwsze doświadczenie tego właśnie dotyczyły, tak więc nazywane są hemaglutyninami.

Lektynami nazywa się najczęściej białka roślinne, choć tego typu cząsteczki są obecne w innych królestwach przyrody. Odkryte zostały pod koniec wieku XIX przez Stillmarka w ekstrakcie z nasion rycyny.

Masz wpływ na swoje przyszłe zdrowie!

Zdrowie i sprawność fizyczna jest efektem dobrej diety i stylu życia. Twoje codzienne decyzje, to co zjesz i jak się zachowasz, mogą poskutkować na dwa sposoby. Z jednej strony masz zdrowie, z drugiej choroby.

Z pewnością wokół siebie masz znajomych lub bliskich z nadciśnieniem, problemami z rytmem serca, łuszczycą i innymi chorobami skóry, reumatyzmem i problemami ze stawami. Typowym problemem jest Hashimoto, czyli zapalenie tarczycy. Już dzieci miewają cukrzycę.

Wymienione choroby cywilizacyjne i wiele innych to zmora naszych czasów. Czy Ty też chcesz ich doświadczyć? A może lepiej temu zapobiec? Potrzebujesz odpowiedniego treningu zdrowia, by się dowiedzieć w jaki sposób nie dopuścić do nich.

Zdecyduj się na nową jakość życia.


Poza tym występują też w świecie mikroorganizmów, jak i zwierząt. U zwierząt spotykane są w układzie pokarmowym. Ponieważ tych narządów raczej się nie zjada – nie stanowią problemu.

Co do roślin – znajdują się w nasionach i pestkach roślin, głównie spośród Bobowatych (strączkowych) i Wilczomleczowatych (rycyna), choć są dość powszechne we wszystkich roślinach. Oznacza to, że są w warzywach jadalnych i trudno ich uniknąć.

Lektyny – białka które się lepią do komórek.

Ważną wskazówką przy eliminacji tych substancji z diety jest ich duża ilość w warzywach strączkowych i wszelkich nasionach i ziarnach. Nie jest jednak możliwa całkowita ucieczka przed tymi substancjami. Są wszędzie i w każdej części rośliny.

Lektyny zawarte są w pszenicy – jest to tzw. Wheat Germ Agluttinin zawarta w okrywie nasiennej ( a zatem w otrębach i tzw. pełnym ziarnie). Analogiczne lektyny są w innych zbożach i strączkowych np. fasoli zwykłej (PHA), ryżu (OSA), grochu (PSA), soi (SBA), orzeszkach ziemnych (PNA) i innych. Lektyny znajdują się też w pomidorach (LEA) i ziemniakach.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: