Lektyny, czyli chemicznie aglutyniny, to „lepiące się białka”, pochodzą z warzyw strączkowych i nieoczyszczonych zbóż.
Lektyny to „lepiące się” białka
Lektyny to inaczej aglutyniny. Mówiąc prosto – białka, które się „lepią”. W dokładnym słowa tego znaczeniu mają zdolność do przyczepiania się do reszt cukrowych glikoprotein na powierzchni komórek. Potrafią np. zlepiać krwinki – pierwsze doświadczenie tego właśnie dotyczyły, tak więc nazywane są hemaglutyninami.
Lektynami nazywa się najczęściej białka roślinne, choć tego typu cząsteczki są obecne w innych królestwach przyrody. Odkryte zostały pod koniec wieku XIX przez Stillmarka w ekstrakcie z nasion rycyny.
Masz wpływ na swoje przyszłe zdrowie!
Zdrowie i sprawność fizyczna jest efektem dobrej diety i stylu życia. Twoje codzienne decyzje, to co zjesz i jak się zachowasz, mogą poskutkować na dwa sposoby. Z jednej strony masz zdrowie, z drugiej choroby.
Z pewnością wokół siebie masz znajomych lub bliskich z nadciśnieniem, problemami z rytmem serca, łuszczycą i innymi chorobami skóry, reumatyzmem i problemami ze stawami. Typowym problemem jest Hashimoto, czyli zapalenie tarczycy. Już dzieci miewają cukrzycę.
Wymienione choroby cywilizacyjne i wiele innych to zmora naszych czasów. Czy Ty też chcesz ich doświadczyć? A może lepiej temu zapobiec? Potrzebujesz odpowiedniego treningu zdrowia, by się dowiedzieć w jaki sposób nie dopuścić do nich.
Zdecyduj się na nową jakość życia.
Poza tym występują też w świecie mikroorganizmów, jak i zwierząt. U zwierząt spotykane są w układzie pokarmowym. Ponieważ tych narządów raczej się nie zjada – nie stanowią problemu.
Co do roślin – znajdują się w nasionach i pestkach roślin, głównie spośród Bobowatych (strączkowych) i Wilczomleczowatych (rycyna), choć są dość powszechne we wszystkich roślinach. Oznacza to, że są w warzywach jadalnych i trudno ich uniknąć.
Lektyny – białka które się lepią do komórek.
Ważną wskazówką przy eliminacji tych substancji z diety jest ich duża ilość w warzywach strączkowych i wszelkich nasionach i ziarnach. Nie jest jednak możliwa całkowita ucieczka przed tymi substancjami. Są wszędzie i w każdej części rośliny.
Lektyny zawarte są w pszenicy – jest to tzw. Wheat Germ Agluttinin zawarta w okrywie nasiennej ( a zatem w otrębach i tzw. pełnym ziarnie). Analogiczne lektyny są w innych zbożach i strączkowych np. fasoli zwykłej (PHA), ryżu (OSA), grochu (PSA), soi (SBA), orzeszkach ziemnych (PNA) i innych. Lektyny znajdują się też w pomidorach (LEA) i ziemniakach.
CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/