Lektyn powinno się unikać

Czemu lepiej ich unikać? Hemaglutyniny nazywają się tak, bo zlepiają czerwone krwinki. Najczęściej rodzaju krwinki, tzn. tego samego typu (grupa ABO). Z powodu tych właściwości zwrócono uwagę na te związki.


Sam decyduj o Swoim zdrowiu!

Czy znasz osoby które doświadczają choroby Alzheimera? Zazwyczaj są to osoby starsze. One i ich bliscy w każdym razie o tym mówią i narzekają na pamięć.

Prawda jest jednak taka, że Alzheimer i podobne patologie dotyczące mózgu, dotykają też młode osoby. Z pewnością sam czasem narzekasz na pamięć.

Czy więc jest to choroba wieku starszego? Nie. To choroba cywilizacyjna. Nie ma związku z wiekiem. Tak na prawdę może się pojawić już w młodym wieku, ponieważ wynika ze złego stylu życia.

Niestety wiele osób się z nią zmaga, nawet nie podejrzewając początków choroby i prawdziwych przyczyn problemu. Czy nie warto zadbać, by się nie pojawiła?

Ustrzeż się chorób cywilizacyjnych.


Istnieje też rodzaj hemaglutynin, który może zlepiać krwinki wszelkich rodzajów na raz- wtedy są niespecyficzne. Gdy mogą zlepiać krwinki tylko danej grupy – są wtedy dla niej specyficzne. Na przykład mogą zlepiać tylko te grupy B. Na tym jednak nie koniec.

Lektyna to rodzaj molekularnego „kleju”.

Zlepianie komórek krwi bierze się ze zdolności lektyn do wiązania się z określonymi resztami cukrowymi, którymi pokryte są różne komórki, a w szczególności bakteryjne. Dokładniej rzecz ujmując błona komórkowa zawiera białka błonowe z doczepionymi resztami cukrowymi.

Takimi resztami cukrowymi gęsto pokryte są komórki bakteryjne, ale są obecne też w przypadku innych komórek. Właśnie do tych glikoprotein doczepiają się lektyny. Nie tylko krwinki są więc „celem”  lektyn. Mogą „przylepiać się” do różnych komórek, różnych tkanek.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE PONIŻEJ \/ \/ \/ \/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: